به تازگی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشورهای مشترک المنافع در استرالیا اعلام کرده که موفق به کشف گونه ای از ماهی ها شده است که می توانند کف دریا راه بروند.

این ماهی به «ماهی صورتی دست دار» معروف شده و از گونه ماهی های دست دار به شمار می آید که برای اولین بار در سال 1999 توسط دانشمندان کشف شدند.

نکته قابل توجه درباره این ماهی استفاده آن از باله های خویش برای راه رفتن در کف دریاها و اقیانوس های به جای شنا کردن است.


شرح و توضیح:

بر طبق نظریه فرگشت، حیات از دریاها آغاز شده و سپس به خشکی ها منتقل شده است. بر طبق تفاسیری که از این نظریه صورت گرفته ، ماهی در سیر تکاملی خود به نخستین موجود خاکزی-آبزی فرگشت یافته و سپس آن موجود خاکزی- آبزی به گونه های دیگر جانوری فرگشت یافته است. این موضوع مستقیما این ایده را در ذهن پدیدار می سازد که این موجود بینابینی باید از باله های خود به جای دست یا پا استفاده می کرده است.

در این خصوص تحقیقات زیادی در حال انجام است و هر از چند گاه خبری در باره کشفی تازه در این خصوص در رسانه ها منتشر می شود که خبر فوق نمونه ای از این اخبار است. علی ایحال تفاوت ژنومیک موجودات فرگشت یافته از ماهی به قدری با ماهی زیاد است که نمی توان با این کشفیات این فاصله عظیم را پر کرد و نیاز به دهها فسیل بینابینی وجود دارد . 

یک پوستر زیبا در باره فرگشت. برای مشاهده دقیقتر آن را بر روی کامپیوتر ذخیره فرمائید

حال که در این خصوص مختصری توضیح داده شد بد نیست به استفاده ای که طنز پردازان و فکاهی نویسان از مفهوم ماهی داروین یا Darwin Fish یعنی همان ماهی فرضی که نخستین بار توانست از اب خارج و بر روی زمین راه برود( و البته هنوز دانشمندان موفق به کشف فسیلهای آن نشده اند)  در ادبیات غرب اشاره کنیم.  طنز پردازان آفرینش گرا که از هر فرصتی برای دست انداختن تکامل گرایان استفاده کرده و می کنند تا کنون دهها و بلکه صدها مقاله و کاریکاتور در خصوص ماهی داروین منتشر کرده اند که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنم.

 

 تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٦ | ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.