بحثهای بین فرگشت گرایان و تکامل گرایان در دنیای غرب بسیار عمیقتر از چیزی است که ما فکر می کنیم.  اعتقادات  مذهبی موضوعی است که حتی در سکولارترین کشورهای جهان نیز به شدت مورد توجه قرار می گیرد و در انتخاب برترین مدیران برای بزرگترین سازمانهای جهان نیز نمی نگاهی به آن وجود دارد. در مطالعه زندگی نامه آقای فرانسی کولینز ، رئیس فعلی بزرگترین ابر سازمان تحقیقاتی جهان یعنی انستیتو ملی بهداشت آمریکا نیز در این خصوص مطالبی وجود دارد که در اینجا توجه شما را به آن جلب می کنم. او نمونه ای از دانشمندان با ایمان تکامل گرا محسوب می شود که در این خصوص تلاشهای زیادی انجام داده است.  


در سال 2009، پزشک و متخصص ژنتیک ، آقای پروفسورفرانسیس کولینز بر اساس حکمی از سوی اوباما رئیس جمور آمریکا به سمت مدیر NIH امریکا منصوب شد. او پیشتر از این مدیر پروژه عظیم ترسیم نقشه ژنوم انسان  Human Genome Project(HGP) بود. قبل از آن او بنیانگذار و رئیس BioLogos Foundation بود که در آن بر مذاکره و رابطه سازنده بین دین و دانش تاکید می شد. در این بنیاد سعی بر آن بوده و هست تا رابطه ای منطقی تر و صمیمی تر بین مسیحیت و فرضیه فرگشت ایجاد شود. کولین همچنین نویسنده مطلبی در نیویورک تایمز تحت عنوان زبان خدا:یک محقق شواهد ایمان را نمایش می دهد ( The Language of God: A Scientist Presents Evidence for Belief) است که در آن کولینز به صراحت در باره گرایش از سوی آتئیسم به سوی دین را شرح می دهدو در آن به خوبی در باره فرگشت گرایی خداپرستانه  theistic evolution ( که در مقالات قبلی این وبلاگ تحت عنوان تکامل گرایان خداپرست) به آن اشاره شد شرح می دهد. در سال 2009، پاپ بندیکت شانزدهم ، کولینز را به عنوان عضوPontifical Academy of Sciences منصوب کرده بود.

کولینز دارای لیسانس شیمی، دکترای شیمی فیزیک ، مدرک دکترای عمومی در پزشکی است. همچنین او در سال 1978 تا 81 به عنوان یک رزیدنت داخلی در  North Carolina Memorial Hospital in Chapel Hill مشغول به تحصیل شد و سپس به سمت رشته ژنتیک پزشکی گرایش پیدا کرد.  و نهایتا با تخصص طب داخلی و ژنتیک پزشکی فارغ التحصیل شد. مقاله دکترای او در سال 1984 تحت عنوان Directional cloning of DNA fragments at a large distance from an initial probe: a circularization method به عنوان یک کار مهم شناخته شد و این مقاله پایه ای بود برای موضوعات مهمی در علم ژنتیک از قبیل  chromosome jumping و  chromosome walking. او بعدها در سال 1989 موفق شد با این تکنیک و تحت نظارت پروفسور  Lap-Chee Tsui که مشغول تحقیق گسترده در این خصوص بود،  ژن بیماری سیستیک فیبروزیس را کشف نماید.  او از سال 1984 به عنوان پروفسور در طب داخلی و ژنتیک پزشکی در دانشگاه میشیگان مشغول تحصیل و تحقیق شد. او در این تحقیقات موفق به ابداع شیوه جدیدی به نام positional cloning شد که در ژنتیک مدرن دارای اهمیت زیادی است. شیوه ای که کولین در کشف ژن سیستیک فیبروزیس بکار برد خیلی زود توسط دیگر متخصصین ژنتیک ملکولی مورد توجه قرار گرفت و منجر به کشف ژنهای Huntington's disease, neurofibromatosis, and multiple endocrine neoplasia type 1 شد.

کولینز در سال 1993 به ریاست  National Center for Human Genome Research منصوب شد. این مرکز تحقیقاتی در سال 1997 به  National Human Genome Research Institute (NHGRI) تغییر نام یافت و خیلی زود او توانست در راس یکی از بلند پروازانه ترین و شکوه مندترین تحقیقات تاریخ بشر یعنی پروژه ترسیم نقشه ژنوم انسان یا  International Human Genome Sequencing Consortium. قرار گیرد. نخستین گزارش این پروژه عظیم در فوریه سال 2001 منتشر شد ولی شناسایی سه میلیارد جفت باز ژنوم انسان تا سال 2003 طول کشید. در پنجاهمین سالروز تولد واتسون و کرگ Watson and Crick's  نقشه DNA منتشر شد. در سال 2003 کولینز و همکار او Craig Venter  در این پروژه از سوی  U.S. News & World Report and the Harvard Center for Public Leadership به عنوان برجسته ترین رهبران سال آمریکا شناخته و معرفی شدند. تعهد کولینز به انتشار آسان و فوری نتایج این پروژه و در اختیار قرار گیری آن برای کلیه دانشمندان جهان سبب شد که خیلی زود همه دانشنمندان جهان توانستند به جزئیات نقشه ژنوم انسان دسترسی پیدا کنند.

موفقیت های کولینز در این سالها برای او افتخارات و جوایز بیشماری را به ارمغان آورده است، از جمله عضویت او در برجسته ترین موسسات و مجامع سیاستگذاری علمی و تحقیقات جهانی  از جمله  Institute of Medicine and the National Academy of Sciences،  Presidential Medal of Freedom(در سال 2007)  و  National Medal of Science در سال 2008.

 در سال 2009 او از سوی رئیس جمهور آمریکا به سمت مدیر و رئیس بزرگترین ابر سازمان تحقیقاتی جهان یعنی انستیتو تحقیقات بهداشت ملی آمریکا NIH منصوب شد.

 

مجله ساینس او را مدیری ماهر و ارتباط دهنده ای برجسته skilled administrator and excellent communicator معرفی می کند. به نظر این مجله، انتخاب کولینز به این سمت اصلا عجیب نبود بلکه این انتخاب به شدت از سوی محافل تحلیلگر مسایل تحقیقاتی و بیومدیکال مورد ستایش قرار گرفت. تسلط دو گانه کولینز به حوزه های مذهبی و علمی از سوی برخی تحلیلگران به عنوان پلی برای ارتباط بخشیدن به دین و مسایل ژنتیکی و علمیتلقی شده  است.

در سال 2009 برای بزرگداشت پنجاهمین سال نگارش کتاب منشا گونه ها The Origin of Species توسط چارلز داروین و برای بزرگداشت مقام علمی کولینز و همچنین تقدیر از آقای  Harold Varmus به خاطر کسب جایزه نوبل در ادبیات، جشنی در دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار شد.  Harold Varmus که رئیس اسبق NIH امریکا و رئیس کولینز محسوب می شد در این مراسم ، کولینز را دانشمندی فوق العاده، فردی با ذهن  بسیار سازمان یافته و سخنگویی برجسته برای NIH معرفی کرد که دارای ارتباطات خوبی در کنگره و شخصی دوست داشتنی برای همکاریهای علمی است.

در سال 2011، نام کولینز جزو یکی از مقتدرترین افراد مشهور در لیست The New Republic's list of Washington's most powerful, least famous people ذکر شد.

کولینز در میان دانشمندان آمریکایی دارای یک داستان مذهبی و عقیدتی جالب است. او می گوید والدین من اسما ، مسیحی بودند و به همین دلیل اعتقادات سست والدین او هنگام فارغ التحصیلی از دبیرستان، یک ملحد یا آتئیست بوده است. این پایان کار نبود بلکه او با مطالعات و تحقیقات پی در پی در جهت کشف حقیقت نهایتا به خدا ایمان آورد و در زمره مسیحیان جدی  Evangelical Christia یا "serious Christian" در آمد. در سال 2006 او با تالیف مطلبی ادبی و با نثری شعر گونه تحت عنوان The Language of God: A Scientist Presents Evidence for Belief از تمامی رازهای قلبی و اتفاقات ذهنی که در این مسیر برای او رخ داده بود پرده برداشت. البته این اعتقاد او به خدا به معنی نفی کامل فرضیه فرگشت یا نظریه تکامل داروین نبود بلکه او به نوعی خود را یک مومن تکامل گرا می داند و به همین دلیل فرضیه آفرینش زمین جوان و طراحی خرد Young Earth creationism and intelligent design که از موضوعات مهم در بحث فرگشت محسوب می شود را رد کرده است. (در خصوص این دو در مقاله ای مستقل در وبلاگ فرگشت  توضیح خواهم داد)

کولینز در سال 2009 بنیاد بیولوگوس  BioLogos Foundation را به منظور تسهیل گفتگو بین فرگشت گرایان و تکامل گرایان و نزدیکی علم و دین تاسیس کرد. بیولوگوس، لفظی است که توسط کولینز ابداع شده و معادل  theistic evolution or evolutionary creation است. او تا زمان انتصاب به سمت مدیر NIH مدیر این تشکیلات بود.

منبع: صفحه فرانسیس کولینز  در سایت ویکی پدیاتاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٦ | ۳:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.