با عرض سلام و احترام خدمت خوانندگان محترم

همانگونه که از نام این وبلاگ معلوم است این وبلاگ به منظور بررسی و نقد علمی یکی از فرضیه های بسیار مهم در باره آغاز حیات یعنی فرضیه فرگشت یا به اصطلاح رایج در زمانهای قدیم تکامل تدریجی یا نام علمی آن evolution طراحی شده است. برخی از مقالات این وبلاگ حاصل تلاش نویسندگان آن است ولی در عین حال هر گاه به مقاله یا مطلبی ،چه در منابع داخلی و یا خارجی برخورد کنیم که به نحوی ابعاد این موضوع را تبیین نماید آن را نیز منتشر خواهیم کرد.

همانگونه که از نام این وبلاگ معلوم است این وبلاگ، یک وبلاگ کاملا علمی و تخصصی  به منظور بررسی این نطریه از دیدگاه بیولوژیک و البته فلسفی و دیگر زمینه های علمی است و سعی خواهیم کرد نقطه نظرات مشهورترین متخصصان جهان در باره این نظریه را در اینجا مطرح کنیم. بر این اساس از دوستان و همکاران گرامی در علم بیولوژی و همینطور متخصصین محترم در دیگر رشته های علمی مرتبط دعوت می کنم با شرکت در این بحثها و ارسال مقالات خود ما را در این خصوص یاری فرمایند.

فرگشت امروزه از یک نظریه علمی در علم بیولوژی به یکی از پایه های فلسفی در بحثهای ایدئولوژیک تبدیل شده است به طوریکه منکرین وجود خدا از آن به عنوان جانشینی برای آفریننده موجودات زنده یاد می کنند. امروزه یک جنگ بزرگ علمی و فلسفی بین خلقت گرایان Creationists ( که به خلقت جهان توسط یک آفریدگار توانا اعتقاد دارند) و تکامل گرایان Evolutionists( که اعتقاد دارند پدیده حیات در روی زمین از آبیوژنز نخستین تک سلولی ها بر روی زمین آغاز و متعاقبا   تحت تاثیر پدیده انتخاب طبیعی Natural selection و با تکامل تدریجی یا فرگشت ، موجودات پیچیده تری پدید آمده اند ) در سطح جهان وجود دارد . بی تردید پروژه ها و مگا پلانهایی که توسط موسسات تحقیقاتی بزرگ در سطح جهان در حال انجام بوده، هست و خواهد بود(از قبیل پروژه ترسیم ژنوم انسان، گوریل، شامپانزه و ...) که در این وبلاگ به نتایج آنها به طور مفصل اشاره می شود نیز متاثر از این جنگ عمیق  علمی و عقیدتی است.ما در این وبلاگ سعی خواهیم کرد پاسخ این سوال را بیابیم (از دیدگاه خود) که آیا جهان آنگونه که خلقت گرایان می گویند توسط خدایی قادر و متعال آفریده شده و یا اینکه آفرینش جهان آنگونه که تکامل گرایان می گویند تحت تاثیر پدیده هایی مثل فرگشت یا انتخاب طبیعی رخ داده است.

مطالب این وبلاگ گهگاه بسیار تخصصی و فنی خواهد شد و این ممکن است سبب اشکالاتی در درک عموم خوانندگان محترم که از موضوعات بیولوژیک اطلاعی ندارند بشود لذا برای استفاده هر چه بیشتر خوانندگان محترم سعی می کنیم در بخش کلیات موضوع حتی المقدور به مفاهیم پایه بحثها اشاره کنیم. میرافضلی

 تاريخ : ۱۳٩۱/٥/٢٧ | ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.