آقای روپرت شلدراک Rupert Sheldrake, Ph.D. ، بیولوژیست و نویسنده بیش از 80 مقاله علمی و ده کتاب و عضو اسبق انجمن سلطنتی انگلیس است. او در یکی از مقالات منتشره در وب سایت شخصی خویش  تحت عنوان Richard Dawkins comes to call به ماجرای مناظره تلویزیونی با داوکینز در سریال تلویزیونی مستند تحت عنوان دشمنان حقیقت Enemies of Reason اشاره کرده است. لینک این خبر توسط یکی از خوانندگان محترم به نام خسرو برای ما ارسال شد . ضمن تشکر از این خواننده محترم توجه شما را به بخشهایی برگزیده از این مقاله جلب می کنم:

داوکینز ، دارای یک ماموریت است: ریشه کن کردن دین و موهومات و جایگزینی آن با دانش و استدلال. شبکه 4 تلویزیون انگلستان از او به طور مرتب پشتیبانی کرده و برای او منبری برپا کرده است.


برنامه جنجالی دو بخشی او در اگوست 2007 تحت عنوان دشمنان حقیقت Enemies of Reason تداوم برنامه ضد مذهب دیگری تحت عنوان  ریشه همه بدیها؟ The Root of All Evil? بود  .درست قبل از ساخته شدن فیلم دشمنان حقیقت از تلویزیون به من گفته شد که داوکینز مایل است با من در باره توانمندیهای غیر قابل توضیح انسانها و حیوانات بحث کند.  من مایل به شرکت نبودم ولی نماینده تلویزیون من را مطمئن ساخت که این مستند به طور کلی متعادل تر از مجموعه مستند ریشه تمامی بدیها؟ است. او گفت ما خیلی مایلیم مناظره بین دو دانشمند در باره شیوه های تحقیق را ببینیم. موافقت کردم ....هنوز نمی دانستم چه پیش می آید...آیا داوکینز کماکان در ذهنش یک دیوار آتش متعصبانه و دگماتیک برای ورد هر گونه استدلال در دهنش بر علیه باورهایش ایجاد خواهد کرد؟ و یا اینکه او با دهنی باز امکان یک مناظره لذت بخش را فراهم خواهد کرد؟

در مناطره داوکینز گفت احتمالا ما در باره خیلی نکات با یکدیگر موافقیم ولی آنچیزی که مرا نگران می کند این است که احتمالا شما همه چیز را قبول داری . دانش باید بر پایه حداقل باورها و اعتقادات برپا شود. Science should be based on the minimum number of beliefs.”
من به او پاسخ دادم : بله ، موافقم ولی من نگرانم که شما با تعصب برخورد کنی و باعث ایجاد حسی بد از دانش در ذهن مردم شوی.

او گفت: اگر روانتیک به قضیه نگاه کنیم ، من به تله پاتی اعتقاد دارم ولی هیچ دلیل متقنی برای اثبات آن وجود ندارد. او تمامی تحقیقات صورت گرفته را ندیده گرفت. او سپس با اشاره به یک واقعه تاریخی گفت اگر واقع تله پاتی رخ داده باشد باید بگوئیم که علم فیزیک سرنگون شده است. او افزود ادعاهای فوق العاده، نیاز به شواهد فوق العاده دارند  “Extraordinary claims require extraordinary evidence.”

 به او گفتم بستگی به آن دارد که شما چه چیزی را فوق العاده می دانید . به عنوان مثال بسیاری از مردم می گویند که تله پاتی را تجربه کرده اند بخصوص در مورد تماسهای تلفنی . در این مورد تله پاتی یک موضوع عای است و این که همه مردم دچار توهم شده اند یک ادعای فوق العاده و غیر عادی است.

در ادامه بحث ما به این توافق رسیدیم که برای اثبات یک ادعا نیاز به مطالعات کنترل شده است(مطالعاتی که دارای گروه کنترل و شاهد است و اصولا تحقیقاتی که من انجام می دهم از همین سنخ است.

هفته قبل یک نسخه از مقالات خویش را برای او ارسال کردم. او خرسند نبود و گفت من نمی خواهم در باره شواهد صحبت کنم!!!. پرسیدم چرا؟ گفت وقت کافی ندارد و مطالب ارسالی خیلی پیچیده است !!!

ادامه مطلب خیلی مفصل است و از خوانندگان محترم دعوت می کنم اصل مقاله را در سایت آقای شلدراک مطالعه فرمایند.

تحلیل: آقای داوکینز بزرگترین بیولوژیست فرگشت گرا  یک نقطه ضعف بزرگ دارد و آن این است تمامی تخیلات خود در باره اجداد انسان را مستند و واقعی و عین علم می داند ولی استدلالات مخالفین خود را بدون سند، غیر واقعی و غیر منطقی می داند. او وقتی با یک دانشمند اهل فن و زبر دست مثل اقای شلدراک روبرو می شود خیلی زود به حاشیه می رود و مغلوب می شود.کاملا واضح است که انسان در پشت این ظاهر ساده و پیکره مادی دارای یک باطن و روح بزرگ و بسیار پیچیده است. هیچ انسان عاقلی این بعد غیر مادی را انکار نمی کند ولی داوکینز متعصبانه و بدون توجه به مقالات متعدد دانشمندان و علمای علوم مختلف تمامی این استدلالات را رد می کند.

ما در مقالات متعددی که در این وبلاگ منتشر شده سعی کرده ایم به بی اساس بودن تفکرات آتئیستها و بالاخص بی پایه بودن موضوع فرگشت اشاره کنیم. تفکر فرگشت توسط دانشمندان متعصب و بی منطقی همچون داوکینز تبلیغ می شود و سراسر کتب او مملو از این تعصبات و مطالب بی پایه است.او خداپرستان و پیروان متافیزیک را بدون منطق و دشمنان حقیقت می داند ولی وقتی خود با انبوهی از استدلالات فنی از یک دانشمند زبر دست  روبرو می شود می گوید اینها پیچیده است و وقت بررسی آنها را ندارد. او علم و دانش را بزرگترین دشمن دین می داند و ادعا می کند می توان با استدلال و دلیل، دین و متافیزیک و خدا را به کلی رد کرد ولی خود از استدلالهای دیگران می می گریزد.واقعا دشمن حقیقت و دلیل کیست؟تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٧ | ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.