اخیرا مطلبی در سایتها و وب لاگهای فرگشت گرایان منتشر شده که لازم دیدم در اینجا آن را مورد بررسی و نقد قرار دهم. عنوان این مطلب فرگشت را باور نداری، آنتی بیوتیک بخور! است:

متن نوشتار:

اگر فرگشت را قبول ندارید، تنها از یک گونه (نوع) آنتی بیوتیک استفاده کنید، آنگاه پس از چند سال به فرگشت ایمان می آورید!

اگر به فرگشت باور دارید تا می توانید آنتی بیوتیک مصرف نکنید یا حداقل مصرف آنها را بین گونه های آنتی بیوتیک دوره ای کنید و هربار حتی اگر خوب شده اید دارو را تا آخرین دانه مصرف کنید.


بویژه برای سرما خورده گی هیچگاه نیاز به آنتی بیوتیک نیست به جدول زیر توجه فرمایید.

 

در برگه های مختلف دانش و علم بارها به دوستانی بر می خوریم که فرگشت را انکار می کنند، نمونهء نقض آنها این است که چرا ما با چشم خود نمی بینیم میمونی انسان شود و چندین نمونه از این دست. پاسخ این دوستان بسیار ساده است می خواهید فرگشت را با چشمان خود ببینید؟

کافیست هرگاه سرما خوردگی شدیدی گرفتید تنها از یک گونه آنتی بیوتیک (برای نمونه: آموکسی سیلین) استفاده کنید. اگر فرگشتی نباشد ویروس سرما خوردگی یا باکتری که شما را بیمار کرده باید با همان آموکسی سیلین خوب شود و تا آخر زندگی به هیچ آنتی بیوتیک دیگر نیازی نداشته باشید!

آیا آنقدر ایمانتان قوی هست که این کار را بکنید؟

اگر نیست نمونه های آزموده شده را به شما می گوییم، در خیلی از کشورها این مشکل ایجاد شد، استفاده مکرر از یک گونه آنتی بیوتیک موجب می شود که اگر چه باکتری ها و ویروس ها کشته شوند ولی هر بار که شماری از این باکتری ها که دارای سیستم دفاعی حتی ۱% قوی تر باشند زنده بمانند، پس شما با دستان خود انتخاب طبیعی که عامل فرگشت هست را سرعت بخشیده اید. باکتری های باقی مانده زاد و ولد می کنند و باکتری نسل بعد که برای دفاع از خود دچار تغییرات ژنتیکی شده نسل به نسل مقاوم تر می شود. حال اگر آنتی بیوتیک ها را دوره ای و جابجا استفاده کنید این روند دیرتر و طولانی تر خواهد بود، اما اگر این کار را نکنید پس از کمتر از یک دهه باکتری هایی خواهید داشت که دیگر با آنتی بیوتیک شما نمی میرند. هرچند این فرایند بطور طبیعی هم در حال انجام است و دانشمندان در اندیشهء داروها یا روش های درمانی نوین تری هستند اما استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها این روند را تندتر می کند.

حال اگر آنتی بیوتیک ها را دوره ای و جابجا استفاده کنید این روند دیرتر و طولانی تر خواهد بود، اما اگر این کار را نکنید پس از کمتر از یک دهه باکتری هایی خواهید داشت که دیگر با آنتی بیوتیک شما نمی میرند. هرچند این فرایند بطور طبیعی هم در حال انجام است و دانشمندان در اندیشهء داروها یا روش های درمانی نوین تری هستند اما استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها این روند را تندتر می کند.....متن این مقاله مفصل است و  لذا اگر مایل بودید بقیه آن را بخوانید به سایت بیگ بنگ  مراجعه فرمائید. 

پاسخ به این مغلطه علمی: 

ما قبول داریم که برخی باکتریها در گذر زمان به برخی داروها مقاوم شده اند. از جمله مهمترین این باکتریها می توانیم به methicillin-resistant Staphylococcus aureus(MRSA), vancomycin-resistant Enterococcus (VRE) and multi-drug-resistant Mycobacterium tuberculosis(MDR-TB). اشاره کنیم. علت وقوع این انتخاب این است که این باکتریها پس از تماس طولانی با دوزهای نامناسب این داروها دچار موتاسیون شده و ژنهایی در آنها فعال شده اند که باکتریها را قادر می سازد در برابر اثرات مضر این آنتی بیوتیکها مقاومت کنند. 

البته این فقط داروها نیستند که می توانند سبب ایجاد موتاسیون و فنوتیپهای جدید در باکتریها یا ویروسها شوند بلکه گرما، سرما، برخی مواد شیمیایی و ... نیز می توانند سبب وقوع این پدیده شوند و از قضا دانشمندان از این خصلت باکتریها و ویروسها استفاده های مطلوب و مناسبی کرده اند و از جمله توانسته اند از این طریق، برخی باکتریها و ویروسهای خطرناک و بالقوه کشنده را تبدیل به ویروسهایی ضعیف و لی در عین حال موثر در تحریک سیستم ایمنی تبدیل کرده و سپس با تزریق این ویروسها یا باکتریهای به اصطلاح  تخفیف حدت یافته انسانها و دامها و حتی ماهیان را در برابر بیماریها ایمن نمایند.  اساس علم واکسن سازی نیز همین پدیده است.

همانگونه که در مقالات قبلی در این وبلاگ نوشته شد( از قبیلبررسی امکان انتقال گونه به گونه) ، علی رغم این خصلت مفید یا مضر در باکتریها و ویروسها، این رشته از تغییرات بسیار محدود هستند و هرگز نمی توان با تغییرات دامن دار و وسیع، باعث تبدیل یک گونه ویروسی به یک گونه باکتریایی و حتی یک گونه ویروسی جدید شد و  فقط حداکثر می توان  در درون هر گونه جنسهایی جدید ایجاد کرد. خوانندگان محترم می دانند که فرگشت گرایان ادعا می کنند موجودات تک سلولی در گذر زمان و تحت تاثیر پدیده های محیطی و انتخاب طبیعی به تدریج به گونه های تکامل یافته تر شده اند و برای اثبات این ادعا به دنبال دلایلی از سنخ دلیل بالا می روند و سعی می کنند با این گونه توجیهات ، پدیده فرگشت را توجیه کنند در حالیکه این گونه توجیهات برای اثبات ادعای آنها کفایت نمی کند.تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢۱ | ٧:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.