وقتی آقای چارلز داروین کتاب خویش تحت عنوان منشا حیات  On the Origin of Species را می نوشت، چند اشکال ریز و درشت را به ایده خود وارد می دید که مهمترین آنها موضوعی بود که بعدها تحت عنوان انفجار کامبرین  Cambrian explosion نامیده شد. شواهد فسیلی نشان می دهد 542 میلیون سال پیش، بسیاری از راسته های حیوانی phyla  به طرزی سریع و غیر قابل توجیه، بر روی زمین ظاهر شده اند. قبل از این زمان تمام موجودات زنده، اکثرا به صورت ساده و تک سلولی بوده و به صورت کلونی زندگی می کرده اند. بعد از آن در طی 70 میلیون سال، تکامل یا فرگشت موجودات به طرزی تصاعدی سرعت گرفته  و سرانجام گونه های حیوانی به شکل امروزی در روی زمین درآمده اند. در نگاهی دقیقتر ، اکثر قریب به اتقاق راسته ها در 20 میلیون سال نخست این دوره 70 میلیون ساله پدید آمده اند!!!این واقعیت قبل از داروین نیز تا حد زیادی شناخته شده بود و در زمان داروین تقریبا به صورت یک فکت علمی در حوزه فسیل شناسی درآمده بود و لذا داروین نیز ناچار بود در کتاب خویش به آن اشاره کند. او منصفانه با این موضوع برخورد کرد و در کتاب خویش ضمن طرح تئوری خویش، به این واقعیت نیز به این مشکل اشاره کرد.


اشکال بزرگ داروین به تئوری خویش

نخستین کسی که تئوری داروین را مورد تردید قرار داد خود داروین بود. او در کتاب معروف خویش تحت عنوان منشا حیات، ضمن طرح ایده خود ، اشکالاتی نیز به تئوری خویش وارد کرد. او در کتاب خویش نوشت:

On the sudden appearance of groups of Allied Species in the lowest known fossiliferous strata.

—There is another and allied difficulty, which is much graver. I allude to the manner in which numbers of species of the same group, suddenly appear in the lowest known fossiliferous rocks. Most of the arguments which have convinced me that all the existing species of the same group have descended from one progenitor, apply with nearly equal force to the earliest known species. For instance, I cannot doubt that all the Silurian trilobites have descended from some one crustacean, which must have lived long before the Silurian age, and which probably differed greatly from any known animal. Some of the most ancient Silurian animals, as the Nautilus, Lingula, &c., do not differ much from living species; and it cannot on my theory be supposed, that these old species were the progenitors of all the species of the orders to which they belong, for they do not present characters in any degree intermediate between them...

if my theory be true, it is indisputable that before the lowest Silurian stratum was deposited, long periods elapsed, as long as, or probably far longer than, the whole interval from the Silurian age to the present day; and that during these vast, yet quite unknown, periods of time, the world swarmed with living creatures.( رفرانس مطلب)

در متن بالا دو جمله که  پررنگتر شده اند ناظر به این موضوع هستند که طرف مدت کوتاهی از زمان به طور ناگهانی ، تعداد زیادی از راسته ها و در هر راسته تعدادی از جنس ها و گونه ها بر روی زمین طاهر شده اند. این موضوع با نظریه داروین که معتقد بود همه موجودات در طی یک پروسه بسیار طولانی و با حوصله زیاد!!! و بر اساس قانون انتخاب طبیعی به یکدیگر تبدیل شده  و تکامل یافته اند در تضاد بود. این ایراد هنوز نیز یک موضوع بسیار داغ و یکی از نقاط ضعف نطریه تکامل یا فرگشت تلقی می شود.

 William Buckland -1784–1856 نخستین کسی بود که هنگام بررسی فسیلها متوجه شد تعداد آنها در یک دوره کوتاه زمین شناسی که به آن دوره کامبرین می گویند به طرز حیرت آوری افزایش می یابد. 

تحقیقات زمین شناسی، عمر حیات بر روی زمین را 3.85 میلیارد سال تخمین می زند( آقای هولند و همکاران-1997)از پیدایش باکتری ها 3 میلیارد سال می گذشت و تقریبا در تمام این مدت، زمین تنها متعلق به آنها بود. جلبک ها، موجوداتی شبیه عروس دریایی، اسفنج ها و اشکالی از کرم ها، چند میلیون سال پیش از آغاز دوره کامبرین پدیدار شده بودند.

سپس در مدت 20 میلیون سال- که در زمین شناسی مانند یک پلک به هم زدن است- جانوران گروه گروه از راه رسیدند. تمام گروه های اصلی جانوران- بندپایان، بازوپایان، کیسه تنان، خارپوستان، نرم تنان و حتی طنابداران- را می توان در لایه های فسیلی دوره کامبرین یافت. تکامل ناگهانی این تعداد از گونه های جانوری را انفجار کامبرین می نامند. البته تکامل گرایان به استناد برخی یافته ها اعتقاد دارند که در همان دوره 3 میلیارد ساله ، تعدادی از جانوران چند سلولی نیز زندگی می کرده اند ولی با این حال این یافته ها آنقدر قوی نیست که واقعیت انفجار کامبرین را تحت الشعاع قرار دهد.
تاريخ : ۱۳٩٢/٥/٢ | ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.