چه مقدار گونه جانوری بر روی زمین وجود دارد؟ به عقیده فرگشت گرایان تمامی موجودات زنده از فرگشت تدریجی یک موجود تک سلولی نخستین به وجود امده اند پس واضح است که در این سر زنجیره ابتدائا فقط یک موجود تک سلولی وجود داشته ولی آن سر زنجیره چه؟ واقعا چند گونه جانوری امروزه بر روی زمین وجود دارد؟

شناسایی تمامی گونه های جانوری یکی از سخت ترین کارهایی بوده که در علم بیولوژیک صورت گرفته و البته الان نیز با ضرس قاطع و به صورت صد در صد دانشمندان به نتیجه نهایی نرسیده اند ولی  می توان گفت که تقریبا به خط انتها خیلی نزدیک شده اند. بنیاد اسلوان Sloan Foundation از طریق ا جرای برنامه وسیعی به نام  Census of Marine Life Program  با کمک مجموعه وسیعی از دانشمندان، آزمایشگاهها ، حمایتهای ملی و ...موفق به دستیابی به نتیجه ای شگفت انگیز شده است:حدود 7.770.000 گونه جانوری، 298هزار گونه گیاهی و 611هزار گونه قارچ !!!!


تخمین های پیشین تعداد گونه های زنده روی زمین را بین 3تا 100میلیون گونه تخمین زده بود، اما روش جدید که بر مبنای دسته بندی گونه های حیات انجام شده، مقدار دقیقی برای حداقل این تعداد تعیین کرده است.

نتایج این تحقیق که با شرکت 2700 دانشمند از 80 کشور حهان و به سرپرستی دکتر کامیلو مورا از مرکز سنسوس آف مارین لایف انجام شده، تخمین میزند حدود 7770000 گونه جانوری، 298هزار گونه گیاهی و 611هزار گونه قارچ در سراسر زمین پراکنده است که بیشتر آنها در اعماق اقیانوس و زیر سطح زمین زندگی میکنند.

تاکنون 1.2میلیون گونه موجود زنده شناخته شده و هر سال حدود 15هزار گونه جدید نیز شناسایی میشود. با چنین سرعتی 500 سال طول میکشد تا تمام موجودات پیش بینی شده شناسایی شوند، اما دانشمندان امیدوارند پیشرفت فناوری این امکان را فراهم آورد که تا پایان قرن حاضر تمام گونه های حیات روی زمین شناسایی شوند.

 

 

 

اجزا پروژه !!!!


A DECADE OF DISCOVERY 
2,700 scientists 
80+ nations 
540 expeditions 
US$ 650 million 
2,600+ scientific publications 
6,000+ potential new species 
30 million distribution records and counting

countless hours of land-based research

 64,000-kilometer (40,000-mile) pole-to-pole journey

اظلاعات بیشتر در باره این پروژه   

حال  این سوال مطرح است که ایا فرگشت قادر به خلقت چنین سطحی وسیع از گونه های جانوری آنهم از یک تک سلولی ساده است؟ به نظر ما قطعا خیر. تنها کسی که می تواند چنین خلقت عظیمی را با این کیفیت بی نظیر انجام دهد خدای قادر متعال است

 متن کامل مقاله مربوط به این پروژهتاريخ : ۱۳٩٢/٦/٢٢ | ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.