تکامل گرایان اعتقاد دارند در مسیر تکامل از یک سلول اولیه ساده به موجودات پیشرفته تر، تغییرات ژنتیکی و فنوتیپی گسترده ای رخ داده و این تغییرات سبب ایجاد تفاوتهای عظیمی در قابلیتهای موجودات به عمل آمده شده اند. انسانها در این مسبر به موجوداتی متفکر و با قدرت ابزارسازی بسیار بالا تبدیل شده اند ولی مگسها به موجوداتی تبدیل شده اند که جهان را با دور اهسته تجربه کرده و به همین خاطر در مقابل اتفاقات محیطی ، سرعت واکنشهایشان بسیار بیشتر از انسان است. 

یافته های یک پژوهش علمی حاکی است که حیوانات و موجودات کوچکی که متابولیسم بالا دارند، جهان را با دور و سرعت آهسته تجربه می کنند.

براساس یافته های یک گروه از پژوهشگران «کالج ترینیتی دابلین» در دانشگاه ادینبورگ و دانشگاه سنت اندروز، قدرت «حیوانات» برای درک زمان به سرعت زندگی آن ها بستگی خواهد داشت.


کوین هیلی، دانشجوی دکترای دانشکده علوم طبیعی «کالج ترینیتی دابلین» می گوید «نتایج تحقیقات ما مهر تاییدی بر اهمیت درک زمان در حیوانات است. توانایی آن ها در درک زمان در مقیاس های بسیار کوچک سنجیده می شود و سرعت زمان برای آنان در مقایسه با سرعت زمان حیات و مرگ موجودات سریعی همچون حیوانات مهاجم، بسیار کمتر است».

این تحقیق با آزمایش روی چندین حیوان و با استفاده از پدیده ای انجام شد که بر اساس آن حداکثر سرعت پرتوهای نوری که فرد می تواند پیش از دیدن منبع نور ببیند، سنجیده شد. این اصل را هر روز می توان به هنگام تماشای تلویزیون، صفحه کامپیوتر و پرده نمایش سینما تجربه کرد. در مقام نمونه، سگ ها چشم هایی دارند که سرعت بازبینی پرتوهای نور در آن ها از انسان ها بالاتر است.

نویسندگان این مقاله تحقیقی می گویند یک نمونه این پدیده مگس ها و توانایی آن ها برای فرار از ضربه مگس کش است. در این تحقیق نشان داده شده است که مگس ها «حرکت را در مقیاس زمانی حس می کنند که از سرعت زمانی چشم ما کندتر است و همین امر به آن ها فرصت بیشتری می دهد تا بتوانند فرار کنند.»

پژوهشگران درک مگس از زمان را با صحنه ای از فیلم «ماتریکس» مقایسه می کنند که در آن بازیگر اصلی موفق می شود تا درک خود از زمان را در حدی کند و آهسته کند تا از هجوم گلوله ها فرار کند.پروفسور جرمی راکستون، استاد دانشگاه سنت اندروز در اسکاتلند و یکی از دست اندرکاران این پروژه پژوهشی با انتشار بیانیه ای گفته است «داشتن چشم هایی که اطلاعات جدید را با فرکانش های بسیار بالاتر از چشم هایمان به مغز ارسال می کنند زمانی ارزش دارد که مغز بتواند این اطلاعات را با همان سرعت تجریه و تحلیل کند. با این وجود، این تحقیق توانایی مغز کوچکترین حیوانات جهان را اثبات می کند. شاید مگس متفکر برجسته ای نباشد اما می تواند سریع و در مدت زمان اندکی تصمیم بگیرد».

از سویی دیگر، سرعت دویدن نوعی گونه ببر بسیار بیشتر از سرعتی است که چشم های او بتواند با او هماهنگ شود و به دلیل سرعت بسیار زیاد، ببر بینایی چشم هایش را از دست می دهد و برای ارزیابی مجدد موقعیت شکار خود به ناچار باید هر چند وقت یک بار توقف کند. در انسان ها نیز به نوعی همین گونه است و قهرمان های ورزشی رشته های مختلف در طی رقابت ها ناچار هستند تا سرعت توانایی چشم خود را برای دنبال کردن توپ افزایش بدهند.

اندرو جسکون، استاد دانشکده علوم طبیعی «کالج ترینیتی دابلین» می گوید «نتایج تحقیقات ما حاکی است که درک زمان در حیوانات ابعادی دارد که تا به حال مورد مطالعه قرار نگرفته و پژوهش در مورد آن ها ما را به فهم ارتباط نظام سرعت و زمان در این موجودات نزدیک تر خواهد کرد».

یافته های این پروژه تحقیقاتی در نشریه بین المللی «رفتار حیوان» منتشر شده است.

تحلیل و بررسی: بی شک تکامل چشمها در برخی جانداران مثل حشرات از انسانها خیلی قویتر و بهتر است. سرعت دویدن در برخی حیوانات مثل یوزپلنگها و آهوان از انسان بیشتر است قدرت بدنی برخی مثل شیرها از انسان بیشتر اس. آنها از روز نخست هم در همین صفات و فقط همین صفات از ما بهتر بوده اند و هیچ پیشرفت جدید نکرده اند. چرا؟ چرا فرگشت در باره آنها چنین متوقف باقی مانده است؟

حیوانات در هیچ صفتی منحصر به فرد نیستند غیر از انسان. انسانها در یک صفت کاملا بارز به صورت منحصر به فرد هستند و آن این است که تمامی حیوانات بدون استثنا فقط بر مبنای غریزه عمل می کنند ولی انسان ها تنها موجودی هستند که علاوه بر غرایز، دارای قدرت انتخاب و تصمیم گیری برای انجام امورات ابداعی و بی سابقه هستند. میلیونها سال است که هر حیوان آن چیزی را انجام می دهد که نیاکان او انجام داده اند و در رفتار و کردار و تفکر او فرگشتی ایجاد نشده ولی در مورد انسان اینگونه نیست و او هر روز در حال تغییر سبک زندگی و عقاید و تفکرات خویش است. مگسها از روز اول چشمانی بس بهتر و قویتر از انسان داشته اند. همین . دیگر هیچ اتفاق جدید رخ نداده است. آنها حتی نتوانسته اند با بدنسازی و ورزش زیاد!! محدوده و  سرعت پرواز خود را عوض کنند.چرا؟ چرا تغییر و تحول در باره حیوانات متوقف شده ولی انسان هر روز از نظر عقیده، سبک زندگی، سبک پوشش، رفاه، بهداشت و صدها و هزاران عامل دیگر تغییر می کند؟ چرا مگس  به مدت میلیونها سال متفکر بزرگی نبوده و در  میلیونها سال آینده هم نمی تواند باشد و قدرت انتخاب و تصمیم ندارد ولی انسان دارد؟ چرا از میان حدود 7.770.000 گونه جانوری، 298هزار گونه گیاهی و 611هزار گونه قارچ( رجوع کنید به مقالات قبلی) فقط انسانها چنین قابلیتی دارند و مثلا ما یک قارچ را پیدا نمی کنیم که بتواند بر خلاف غرایز خود عملی انجام دهد؟ چرا بعد از میلیونها سال یک میمون هم پیدا نمی کنیم که علم نجوم و ستاره شناسی یا خیاطی بداند و بتواند برای خودش لباس بدوزد؟

مگس هیچوقت متفکر بزرگی نبوده و هرگز هم نخواهد بود ولی ایا انسانها نیز  از روز نخست اینگونه بوده اند ؟ آیا فرگشت گرایان گرامی فکر نمی کنند که در این عالم، تقدیرات و خواست قادر بی همتا و حکیم دانشمندی  سبب ایجاد چنین صفت ممیزه ای برای انسانها  آنهم از روز نخست خلقت او شده و اصولا هیچ فرگشتی در کار نبوده است؟

لینک های اصلی خبر:

Why so hard to swat flies? They see us in slow motion

 

Flies have slow-motion 'matrix' vision, Trinity researchers find
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/٢٩ | ٢:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.