گرت اورتوف Gert Korthof  دانش آموخته بیولوژی در دانشگاه اوترخت هلند است. او پس از پایان تحصیلات ، ده سال در دپارتمان دیرینه شناسی دانشگاه لیدن و در آزمایشگاه سیتوژنتیک به کار و تلاش پرداخت . او در حد فاصل 1991 تا 2005 نیز در انستیتوی ملی بهداشت عمومی محیط زیست  پرداخته است. او پس از بازنشستگی تمامی وقت خود را به مطالعه در خصوص فرگشت اختصاص داده و حاصل برخی مطالعات خود را در وبلاگ شخصی خویش و ضمنا در سایتی تحت عنوان آیا داروین اشتباه می کرد   Was Darwin Wrong? منعکس کرده است. در این سایت شما می توانید به مجموعه مفصلی از کتب و مقالاتی که در این حوزه منتشر شده یا منتشر می شود دست یابید

گرت کورتوف بی تردید یکی از منتقدان فرگشت تلقی می شود. او می نویسد: حتی وقتی دانشجو بودم و در درسهای بیولوژی شرکت می کردم احساس مبهمی داشتم که این نظریه کامل نیست. البته در آن زمان واقعا نمی دانستم چه چیزی و چرا نقص دارد؟!! این افکار کم کم مرا به یک منتقد این عقیده تبدیل کرد.


او می افزاید حدود 10 سال قبل او با تاسیس سایت آیا داروین اشتباه کرد شروع به جمع آوری تمامی نقدهای صورت گرفته در خصوص این عقیده کردم ولی الان پس از ده سال فکر می کنم باید  سمت و سوی بحثها را از نقدهای کلی به سمت سوالات تخصصی تر سوق دهیم.

به عنوان مثال او بعد از معرفی و شرح مختصر در باره برخی کتب اخیر در خصوص فرگشت در خصوص تکامل مغز پس از بررسی آخرین کتب منتشره و دکر اینکه در هر یک در خصوص تکامل مغز چه مطالبی نوشته شده این سوالات را مطرح می کند:

1-      چه ژنها و چه رگولاتورها و موتاسیونهایی رخ داده تا مغز یک مهره دار ، مغز یک پستاندار یا پریمات به مغز انسان فرگشت یابد؟

2-      آیا سلولهای مغز انسان ، منخصر به فرد هستند؟ چگونه نئوکورتکس فرگشت می یابد؟

3-      سیستم عصبی مرکزی چگونه فرگشت می یابد؟

4-      چگونه نورونها و سیناپسها فرگشت می یابند؟

5-      سختیهاای فرگشت مغز تا چه حدی بوده است؟ اخیرا موضوع جدید به نام فرگشت ترانس کریپتوم در مغز انسان  در این حیطه مطرح شده است.( لینک مطلب)

تلاشی که آقای کورتوف برای گردآوری نقدها بر این نظریه کرده واقعا جالب توجه است. در لینک زیر تعداد بیشماری از مطالب مربوط به این حوزه در یک صفحه گردآوری شده است:

لیست مفصلی از نقدهای وارده بر نظریه فرگشت از دیدگاه آقای کورتوفتاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٧ | ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.