وقتی که «رابین دانبار» Robin Dunbar استاد «مردم شناسی تکاملی» در دانشگاه آکسفورد در سال ۱۹۹۳ نظریه‌ی «تعداد دوستان مورد نیاز بشر» را طرح کرد، نامش ناگهان سر زبان‌ها افتاد. او که درباره‌ی «انسان‌های اولیه» تحقیق می‌کرد، با تکیه بر یافته‌هایش موفق شد به عددی دست بیابد که با نام «عدد جادویی دانبار» Dunbar's number  ثبت شده است. گسترش نجومی شبکه‌های اجتماعی در اینترنت، بحث درباره‌ی حد و حدود و نقاط مثبت و منفی دوستی‌ها را دوباره بر سر زبان‌ها انداخته است. دکتر دانبار برای پاسخ دادن به این ضرورت، کتاب تازه‌ای منتشر کرده با این قصد که یک‌بار دیگر با در نظر گرفتن تغییرات اجتماع معاصر درستی نظریه‌ی «عدد جادویی»‌اش را اثبات کند. کتاب تازه‌ی رابین دانبار «هر انسان، چند دوست باید داشته باشد؟» نام دارد و آمیزه‌ای است از مجموعه مقالات علمی. او همچنین بازگشت دوباره‌ای دارد به عدد ۱۵۰ که به اعتقاد او نمره جادویی برای داشتن تعداد دوستانی است که مغز بشر می‌تواند در درازمدت با آنها رابطه‌ای جدی و مفید داشته باشد.


دکتر دانبار به طور مشخص انگشت نشانه را به سمت فیس‌بوک می‌گیرد و می‌گوید هر انسان می‌تواند فقط با ۱۵۰ نفر به‌گونه‌ای مفید در تماس باشد. تجربیات نهادهای گوناگون بشر در طول تاریخ با عدد ارائه شده توسط دکتر رابین دانبار همخوانی فراوانی دارد. جمعیت متوسط اکثر روستاهای جهان، از روستاهای انگلیس گرفته تا روستاهای آمازون در حول و حوش عدد فوق دور می‌زند.

واحدهای نظامی ارتش در بسیاری از امپراطوری‌های قدیمی و ارتش حرفه‌ای که از اوائل قرن هجدهم در اروپا سر و سامان داده شده بود، ۱۳۰ نفر بوده است. جمعیت قبیله‌ها در دوران قبل از تمدن کشاورزی به ۵۰۰ نفر هم می‌رسید ولی رابطه‌ی معیشتی و خانوادگی ایجاد شده در بین فامیل‌های بزرگ قبیله به همان تعداد ۱۵۰ نفر تقسیم می‌شد. روانشناسی تکاملی که بر اساس نظریه‌ی تکامل داروین تلاش می‌کند رفتارهای انسان و افکار او را توضیح دهد، روز به روز از پشتیبانی و حمایت بیشتر روانشناسان، جامعه‌شناسان و مردم شناسان برخوردار می‌شود. نظریه‌های روانشناسی تکاملی گسترش یافته و از نفوذ و اعتبار برخونردار شده، برای همین هم با پیش‌داوری‌ها و مخالفت‌هایی روبرو‌می‌گردد. این پیش‌داوری‌ها و مخالفت‌ها نشان می‌دهد که هنوز بسیاری از نظریه‌های این رشته‌ی تازه در روانشناسی نیاز دارند که بیش‌تر توضیح داده شوند و به‌طور گسترده‌تر و دقیق‌تری عرضه گردند.

منبع:

عدد دانبار-ویکی پدیا

A few friends in life we need? Robin Dunbar;Evolutionary Anthropologyتاريخ : ۱۳٩٢/۱٠/٢٧ | ٦:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.