چارلز داروین در 19 اوریل 1882 در سن 73 سالگی مرد ولی زندگی او با مرگش خاتمه نیافت. به منظور بزرگداشت داروین و تلاش های او سالیانه مراسم مختلفی در سطح جهان برگزار می شود. در سال 1909 ، بیش از 400 دانشمند جهان از 187 کشور به منظور بزرگداشت داروین و بحث در باره فعالیتهای او در کمبریج جمع شدند. این مراسم باشکوهترین مراسم علمی در زمان خود بود و ماهها در روزنامه و مجلات منعکس شد. در همین سال صدمین سالگرد تولد داروین و پنجاهمین سالگرد نگارش کتاب منشا حیات در آکادمی علوم نیویورک جشن گرفته شد. همچنین به صورت تقریبا همزمان  در نیوزلند نیز مراسمی انجام شد.

در سال 1959 دانشگاه شیکاگو مراسم باشکوهی را به مناسبت سالروز نگارش کتاب فوق برگزار کرد. در کشور کانادا از سال 1972 در مراسمی تحت عنوان شام گونه ها  "Phylum Feast" دانشمندان جهان شامی را می خورند که از تمامی گونه های گیاهی جهان که تاکنون شناخته شده و البته سمی نیستند اندکی در آن به کار برده می شود. دانشگاه ایالتی سالم در ماساچوست از سال 1980 به صورت سالیانه فستیوالی جهانی را تحت عنوان فستیوال داروین برگزار می کند. این دانشگاه در سال 2005 این فستیوال را به عنوان یک یو اس پتنت به ثبت رساند. 


جامعه هومنیست پالوآلتو در کالیفرنیا از سال 1930 جشن سالیانه روز داروین را برگزار می کند. از سال 1997 دانشگاه تنسی مراسم سالیانه ای را برای بزرگداشت داروین برگزار می کند. در این مراسم مقالات مختلفی ارائه می شود، کارگاههای مقدماتی و پیشرفته برای تبیین این تظریه اجرا می شود، معلمین برای آموختن این نظریه توجیه می شوند و اقدامات دیگر که به شدت مورد توجه خلقت گرایان قرار دارد.

دانشگاه جرجیا نیز با حمایت دانشگاه علم و هنر فرانکلین و سازمانهای دیگر مراسم سالیانه ای را در این خصوص برگزار می کند و اتفاقات دیگر.

در اواخر سال 1990 چند سازمان حامی نظریات داروین با یکدیگر برنامه مشترکی را برای بزرگداشت داروین آغاز کردند و سایت www.Darwinday.org چند سال بعد توسط اینها بنیان نهاده شد. در این سایت شرح مفصلی در باره فعالیتهای داروین و زندگینامه او منتشر شده و تمامی محققین و طرفداران داروین در سطح جهان تشویق شده اند که به هر شکلی که می توانند روز تولد داروین را ارج نهند. همچنین مسئولین این سایت آمادگی خود را برای انعکاس اخبار این مراسم ها اعلام کرده اند.

این سایت هم اکنون توسط بنیاد بین المللی روز داروین  International Darwin Day Foundation اداره می شود    

یک سوال مهم

سیاست بنده از روز نخست بیشتر نقد علمی نظریه داروین از ابعاد مختلف بوده و چندان مایل به ورود به بحثهای خداشناسی یا سیاسی در این حوزه نبوده ام و نیستم ولی هر از چندی مجبور می شوم در این حوزه ها نیز مطلبی بنویسم. چرا به داروین، نظریه او و بزرگداشت او تا این حد بها داده می شود؟ چرا خلقت گرایان جهان تا این حد به دور مجسمه داروین طواف می کنند؟ چرا طرفداران داروین تا این حد سعی می کنند به نظریات او جنبه علمی بیش از حد بدهند و او را بیش از حدی که هست بزرگ و تاثیر گذار نشان دهند؟ و چراهای دیگر...شاید علل مختلفی برای این کار وجود داشته باشد ولی یکی از مهمترین این دلایل بر می گردد به نقش بنیادین و زیر بنایی نظریه داروین در موضوع الحاد و کفر...کافران و آتئیستهای جهان در رد وجود خدا بیش از هر نظریه دیگری امروزه به نظریه داروین وابسته و محتاجند و از این نظریه به منزله مانیفست و کتاب  مقدس خود تا سر حد جان حمایت و آن را تبلیغ می کنند. داروین نظریه ای را بنایان نهاده که اساس تفکرات الحادی در جهان امروز است و لذا آنها بر خود لازم می دانند که او را به عنوان بنیانگذار و معمار تفکرات خود ارج نهند.

آنها نام داروین را در هر دانشگاها و هر انجمنی می برند و سالنها و موزه ها و آزمایشگاههای خویش را به اسم او نام گذاری می کنند. مجسمه ها و تمثالها و ممجسیمه های کوچگ و بزرگ او امروزه در اغلب مراکز علمی جهان دیده می شود و با نفود در رسانه های تاثیر گذار جهان سعی می کنند در طول سال و ماه به هر نحوی نام و تفکرات او را تبلیغ کنند و از او چهره مقدسی بسازند.

خلقت گرایان تن به هر اقدام و توجیهی برای پوشاندن اشکالات و خلاء های علمی این نظریه می دهند و سالیانه صدها میلیارد دلار به منظور یافتن راههای جدید برای توجیه اشکالات وارده به آن خرج می کنند تا بنیانهای کفر آلود ذهنی خود را محکمتر از گذشته کنند. بزرگداشت داروین و در بوق و کرنا کردن زندگی و نقش او نیز به نوعی بهره گیری از توان رسانه ها و نظامهای تبلیغاتی برای پرکردن گوش خلق الله از این نوا و کمرنگ کردن نواهای مخالف تلقی می شود. وقتی بیش از هزار دانشمند به ظاهر مشهور و مطرح از سطح جهان در محفلی جمع می شوند و اظهار می دارند که این نظریه را قبول دارند و به افتخار داروین جامهای خود را به هم می زنند قطعا بر ذهن عوام این تاثیر ایجاد می شود که این نظریه کاملا صحیح و علمی است و یک واقعیت است و نه یک نظریه....

در چنین جوی اگر کسی به این نظریه اشکالی وارد کند مستقیما با مردمان خشمگین که سخن او را حرفی غیر علمی و از روی تعصب می دانند روبرو می شود و تازه اگر بتواند با هزار ترفند و دلیل آنها را توجیه کند خسته و کوفته در مقابل خیل دانشمندان و مدیران دانشگاهها که اکثرا با این نظریه موافقند و اصولا در برخی از این جاهها ملاک انتخابشان همین توافق است روبرو می شوند. این می شود که مخالفت با نظریه داروین می شود عملی زیر زمینی و غیر علمی که فقط از کلیسا ، معدودی موحدین و مسلمانان متعصب و مشتی دانشمند خلقت گرای علم گریز و بی منطق !!! بر می آید.

داروینیستها با برگزاری مراسم بزرگداشت داروین  و جهانی ساختن این کار به تدریج در حال ایجاد یک عقیده جهانی به ظاهر علمی برای در هم کوفتن نظریات خداپرستانه و توسعه کفر جهانی هستند و با این راهبرد باید سالیانه منتظر برگزاری مراسمهای جدیدتر و با شکوهتری حتی در کشورمان ایران باشیم و باز هم متاسفانه باید بنویسم که  این اتفاق در کشور ما نیز به صورت غیر رسمی و زیر زمینی شروع شده است. 

منابع:

سایت بنیاد بین المللی روز داروین

سایت ویکیپدیا- روز داروینتاريخ : ۱۳٩٢/۱۱/۱۸ | ٩:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.