نویسنده: محمد ذوالفقاری- کارشناس ارشد زیست شناسی جانوران دریایی

 خرچنگ نعل اسبی The Horseshoe Crab گونه جانور دریازی است که قدمت آن‌ها به ۳۰۰ میلیون سال قبل(۱۰۰ میلیون سال پیش از دایناسورها) باز می‌گردد.[۲] برخی قدمت آن را حتی قبلتر از آن  تا 550 میلیون سال یعنی چند صد میلیون سال قبل از دایناسورها  می دانند. به دلیل قدمت بسیار زیاد این جاندار او را فسیل زنده  living fossil نیز می نامند. خرچنگ نعل اسبی نقش بسزایی در اکولوژی خلیج‌ها و همچنین در داروسازی ایفا می‌کنند به طور نمونه ترکیبی از خون این جانور به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد.[۳] بدن این جانور شامل سه بخش جلویی (سرسینه‌گاه) که شبیه نعل اسب می‌باشد، بخش شکمی که بایک لولا به بخش جلویی متصل است و بخش دم می‌شود.[۴] خرچنگ نعلی جزء جانوران در حال انقراض می‌باشد[۵]

 

فرگشت گرایان اعتقاد دارند که همه موجودات زنده در گذر زمان تغییرات ریز و تدریجی را تجربه کرده و به تدریج به موجودات و گونه های دیگر فرگشت می یابند. حال سوال مهم این است که چرا این فرگشت در این خرچنگ رخ نداده است؟ آیا خرچنگ نعل اسبی از تغییرات  فرگشتی معاف بوده است؟

فرگشت گرایان که اعتقاد دارنددر همین چند میلیون سال اخیر شاخه ای  اجداد انسان به تدریج به انسان فرگشت یافته اند آیا می توانند در این خصوص توضیح واضحی ارائه نمایند؟


 تصویر زیر: فسیل خرچنگ نعل اسبی متعلق به 100 میلیون سال قبل

 منبع:

- ویکی پدیا- خرچنگ نعل اسبیتاريخ : ۱۳٩٢/۱۱/٢۸ | ۳:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.