فرستنده: یوسف الانصار

بسم الله الرحمن الرحیم  و الحمد لله رب العالمین 
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

از خدا می‌خواهم که در خیر و عافیت باشید.  از آنجائی که بحث کاملاً علمی است و استدلال بنده کاملاً از موارد علمی ثابت شده است لذا می‌خواهم با استدلال علمی پاسخ بنده را بفرمایید. بنده مسلمان هستم و پیرو مکتب اهل بیت (ع)، 27 سال سن دارم، و حاضرم مطالبی کاملاً علمی که برای اولین بار تقدیم می‌شوند را به شما ارائه کنم.امید است که پاسخ بنده را علمی بیان فرمایید. 
می‌خواهم به اختصار، درستی نظریه فرگشت (تکامل) را روشن کنم، و پس از این بیان، اندیشه مردان دین را بررسی می‌کنیم تا ارزش پاسخ‌های آنان را محک بزنیم، و بر آن‌چه که از نادانی‌ها مطرح نمودند و تصور کردند، ادله‌ای است که گمان می‌برند با آن نظریه فرگشت را رد می‌نمایند. این در حالی است که آن‌ها حتی از فهم این نظریه تا امروز ناتوان مانده‌اند، علاوه بر این‌که از ایراد هر اشکال ارزشمند بر نظریه علمی‌ای که از موارد ثابت شده علم جدید است و در مدارس و دانشگاه‌های جهان پیشرفته، تدریس می‌شود و به عنوان یگانه مفسر علمی برای فرگشت حیات و تنوع آن بر کره زمین شناخته می‌شود، عاجزاند.

پاسخ: آقای یوسف الانصار، اهل فرانسه یا کانادا ، مهندس کامپیوتر و مسلط به چند زبان از جمله انگلیسی، فارسی، اسپانیایی و عربی است. مطالبی که او برای بنده ارسال کرده نشان می دهد که در زمینه فرگشت دارای مطالعات خوبی است . او نمونه یک تکامل گرای خداپرست است که قبلا نیز در ذیل معرفی اقای فرانسیس کولینز رئیس NIH آمریکا مختصرا در باره انها توضیح دادم. ( رجوع کنید به مقاله آشنایی با فرانسیس کولینز رئیس انستیتو ملی بهداشت آمریکا NIH) البته لحن سخن او در همین ابتدا شباهت چشمگیری با دیگر تکامل گرایان دارد . او که در رشته کامپیوتر تحصیل کرده به راحتی دیگران را که ممکن است بیولوژیست بوده و دقیقا در رشته مربوطه تحصیل کرده باشند را بی اطلاع ، عاجز، ناتوان از فهم این نظریه، نادان می خواند و در مقابل فرگشت را با تمامی اشکالات وارد بر آن یک نظریه علمی‌ای که از موارد ثابت شده علم جدید است یا یگانه مفسر علمی برای فرگشت حیات و تنوع آن بر کره زمین می داند. او خود را شیعه و یک مسلمان می داند در حالیکه در قرآن به صراحت به آفرینش حضرت آدم و همسر او علیه السلام از وجود او اشاره و تمامی انسانهای زمین راحداقل  در 4 نقطه قرآن بنی آدم یعنی فرزندان او نامیده است . در قرآن به صراحت ذکر شده که حضرت آدم و حوا فاقد پدر و مادر بوده اند و مستقیما توسط خدای یگانه آفریده شده اند و این دو موجود مورد احترام و گرانقدر از فرزندان و نتایج فرگشت میمونها که تکامل گرایان به آن اعتقاد دارند نبوده اند و این دو پدر و مادر تمامی نسانهای روی زمین هستند. به علاوه معلوم نیست چرا او به تفسیر خلقت گرایان از تنوع حیات بر روی زمین توجه نمی کند. خدای بزرگ که جهان هستی را با تمام پیچیدگی های آن آفریده، قادر به آفرینش بیش از شش میلیون گونه جانوری در روزی زمین نیز بوده و است. اوست که می آفریند و سپس منقرض می کند. حیات و زندگی به دست اوست و هیچ چیز در جهان هستی از ید قدرت او دور نیست. حال با این مقدمه به بررسی نقد علمی او می نشینیم.
 
 
در این مطلب کوتاه به بیان برخی دلایل ژنی در مورد صحت نظریه فرگشت (تکامل) می‌‍پردازم و هم‌چنین پیش از این، حتمی بودن فرگشت حیات و تنوع آن را وقتی مقدمات فرگشت و ایجاد تنوع فراهم باشد، روشن می‌سازم. 

دلایل فرگشت: 
مجموعه تمایز و انتخاب طبیعی و وراثت، منجر به فرگشت قطعی می‌شود:

و برای ساده کردن امر، چند مثال می‌آورم:

مثال: اصل انسان اروپائی، چهره‌ای قهوه‌ای تیره (تیره و سیاه) داشته است، با این حال امروز چهره آن‌ها را سفید می‌بینیم بلکه به صورت تدریجی این سفیدی بیشتر می‌شود، مثلاً در جنوب اروپا، این سفیدی کمتر از شمال آن است و علت آن است که طبیعت، نژادهای برتر را بر‌گزید. اما علت انتخاب طبیعی رنگ روی سفید را می‌توان به سادگی به ویتامین D مربوط دانست، که اشعه خورشید باید در پوست نفوذ کند تا این ویتامین ساخته شود. و چهره قهوه‌ای و تیره از نفوذ اشعه خورشید به پوست ممانعت می‌کند یا آن را کاهش می‌دهد، و در اروپا که اشعه خورشید، کمتر می‌رسد، افرادی که چهره تیره دارند، در معرض خطر کمبود شدید ویتامین D، هستند که زندگی و زاد و ولد را به خطر می اندازد، و به این ترتیب، موجود اصلح باقی می‌ماند، و با توجه به این‌که تمایز در رنگ صورت وجود دارد، به طور حتمی شایستگی بقاء برای شخصی که دارای صورتی روشن، که در طبیعتی که میزان اشعه خورشید آن اندک است خواهد بود. و به این ترتیب، عملیات غربال حتمی حاصل می‌شود که نسل به نسل استمرار می‌یابد تا آن‌که چهره، به رنگ مناسب برای محیط برسد و همین امر در مورد حجم بینی و قد و دیگر صفات نیز رخ می‌دهد. 
پاسخ: رنگ پوست بدن حاصل عملکرد ژنهاست و ما با موتاسیون و تغییرات فنوتیپی در این حد اصلا مخالف نیستیم ولی اینکه تغییر رنگ پوست حیات را به خطر می اندازد و سبب انقراض برخی می شود و برخی می مانند را جایی ندیده ام. لطفا رفرانس خود را ذکر کنید

مثال: رنگ پروانه‌ها در نتیجه انقلاب صنعتی از سفید به سیاه تغییر کرده است. پروانه‌ها برای مخفی شدن در پوسته درختان سفید، از رنگ سفید خود سود می‌بردند و پرندگان آن‌ها را نمی‌دیدند، و آن‌گاه که در اروپا، انقلاب صنعتی رخ داد، پوسته درختان در برخی مناطق صنعتی در نتیجه آلوده شدن با زغال، سیاه شد و به این ترتیب پروانه‌های سفید، برای پرندگان قابل رؤیت شدند و این در حالی بود که پروانه‌های حامل جهش ژنی که آن‌ها را به رنگ تیره در می‌آورد، قادر به مخفی کردن خود و بقاء شدند و به این ترتیب رنگ پروانه‌ها در زمانی که طولانی نبود، به رنگ سیاه در آمد و علت این‌که این دوره، طولانی نبود، طول دوره زندگی کوتاه پروانه‌ها است، و این فرگشت، نیاز به دوره طولانی میلیون‌ها سال نداشت بلکه دوره نسبتاً کوتاهی لازم بود تا صدها و هزاران نسل از میان این پروانه‌ها بگذرند و فرگشت بیولوژی حاصل گردد. 
پاسخ: این مثال شما هم نمونه ای موتاسیون های نقطه ای و شاید تکه ای باشد که با آن مخالف نیستیم. شما اگر زحمت می کشیدید و مطالب قبلی را می خواندید متوجه می شدید که مخالفت ما با این جنبه ها نیست بلکه ما با عقاید کسانی که ادعا می کنند سیب در گذر تاریخ به گلابی و ویروس ها به باکتریها تبدیل شده اند مخالفیم

مثال: طول گردن پیشینیان زرافه، متفاوت، و طول برخی از آن‌ها بیشتر از طول برخی دیگر بود، و اگر فرض کنیم این پیشینیان، در بیشه‌ای بودند که در آن، غذا در ارتفاعی فراهم بوده که برای زرافه‌های با گردن بلند، مناسب‌تر از زرافه‌های با گردن کوتاه است، در این صورت عملیات انتخاب طبیعی برای زرافه‌هایی که در آن بیشه برای حیات مناسب‌تر بودند، حاصل می‌گردید و زرافه‌های با گردن کوتاه از گرسنگی می‌مردند یا به خاطر کمی غذا، امکان زاد و ولد و ازدواج نمی‌یافتند یا نمی‌توانستند به کودکان خود غذا بدهند، و به این ترتیب تعداد زرافه‌های با گردن کوتاه در آن بیشه کم می‌شد یا رو به انقراض می‌رفت در حالی که زرافه‌های با گردن بلند باقی می‌ماندند و به صورت جدی زاد و ولد می‌کردند و به این ترتیب تعداد زرافه‌هایی که صفت بلندی گردن را داشتند، زیاد و این صفات ژنی به فرزندان آن‌ها منتقل می‌شد و نقشه‌های ژنی زرافه‌هایی با صفت گردن کوتاه، نسل به نسل، پاک می‌گردید.
پاسخ: آنچه اشاره  کردید موضوع لامارکسیم است که قبلا به آن اشاره شد و فرگشت گرایان هم آن را قبول ندارند و آن را مردود می دانند. اگر فرگشت گرایان نظرات شما را بخوانند قطعا ناراحت می شوند زیرا شیوه دفاعی بسیار بدی را انتخاب کرده اید و استنادات شما خیلی ضعیف است. 

این امور تقریباً بدیهی است و استدلال بر درستی آن‌ها به وسیله ژن‌ها اکنون، کاملاً مانند استدلال بر صحت و درستی دوران زمین بر دور خورشید می‌باشد. و با این حال چه بسیار مردمی که آن را انکار می‌کنند فقط به این دلیل که اعتقاد دارند متعارض با متن دینی است!
پاسخ: اگر منظور از مردم ما هستیم که باید بنویسم خیر...ما به این حرفهایی که شما در باره موتاسیون ژنها نوشتید اعتقاد داریم و آن را با دین معارض نمی دانیم.

مثالی دیگر: حیوانات وحشی، مثل گرگ مانند دیگر موجودات زنده در همه چیز تمایز می‌یابد. و اگر گرگ‌هائی در بیشه‌ای باشند و شکار در آن سریع حرکت می‌کند، در آن بیشه، آن گرگ‌هایی که پای کوتاه دارند و کُند هستند، از گرسنگی خواهند مُرد، و در نتیجه صفات خود را در نسل بعد به ارث نمی‌رسانند، و در طول زمان، گرگ‌هائی با طول پای بلند و سریع از طریق انتخاب طبیعی در آن بیشه شکل خواهند گرفت.
و در یک بیشه برفی، فقط گرگ‌های سفید باقی خواهند ماند، زیرا گرگ‌های تیره را شکار می‌بیند و و این گرگ‌ها نمی‌توانند غذای خود را شکار کنند و از گرسنگی می‌میرند، و هم‌چنین رنگ پوست گرگ‌ها ذره ذره به سفید تغییر پیدا می‌کند و حتی همین فرایند بر موجوداتی که شکار می‌شوند، نیز می‌گذرد و به این ترتیب، پوست خرگوش‌ها سفید خواهد شد تا در عملیات اختفاء، بتوانند بهره ببرند. و می‌توان گفت اگر رنگ خرس قطبی، سفید نبود تا به آن برای مخفی شدن بیشتر کمک کند، و به دلیل این سفیدی، شکارش نتواند جز با دقت بسیار و سپری شدن زمانی طولانی آن را تشخیص دهد، خرس قطبی نمی‌توانست غذای خود را به دست آورد.
و این رنگ سفید، در فاصله یک شب تا صبح پدید نیامد، بلکه مانند عملیات فرگشت پروانه‌های انقلاب صنعتی، نتیجه عملیات فرگشت می‌باشد و هر دوی این فرگشت‌ها هنگامی ایجاد شد که جهش‌های ژنی خوب و مناسب برای بقاء و ازدیاد صفت و استوار شدن آن صفت بر صفت دیگری فراهم گردید، ولی زمانی که خرس قطبی در آن می‌گذراند تا از خرس قهوه‌ای فرگشت یابد، تقریباً هزار سال است و این زمان بسیار بیشتر از زمانی است که پروانه‌های انقلاب صنعتی نیاز داشتند و علت همان‌گونه که تبیین کردم، طولانی یا کوتاه بودن عمر حیوان است. 
پاسخ:  پاسخ آن را در بالا دادم. باز هم می نویسم اشکال  شما این است که اصلا نمی دانید ما با چه چیزی موافقیم و چه چیزی مخالف و به چه چیزی منتقد...اصلا انتقاد ما با فرگشت این است که وقتی در محیط آزمایشگاهی تحت کنترل و با در دست داشتن همه ابزارهای علمی موجود نمی توانیم یک پشه را به یک مگس یا یک زنبور  گوشتخوار وحشی  را به یک  زنبور عسل تبدیل کنیم( که در مورد فرگشت زنبور عسل چنین ادعایی وجود دارد) چگونه می توانیم باور کنیم که در طبیعت وحشی و کنترل نشده چنین اتفاقی حتی در عرض چند میلیون سال رخ داده باشد؟

مثالی دیگز: اکنون همه ما می‌گوییم علی‌رغم پیشرفت چشم‌گیر ما در عمران و تکنولوژی و پزشکی، مشکلات بهداشتی و بیماری‌ها و پیچیدگی‌های آن‌ها بین ما، بیشتر شده است و همه ما -و شاید حتی بعضی از پزشکان- سؤال را تکرار می‌کنیم که علت چیست؟!
در این میان یکی از سبب‌ها، به آسانی نمایان است و آن این‌که ما همراه با پیشرفت‌مان، به باطل کردن یکی از طرف‌های معادله فرگشت نوع (جسمانی) خود پرداخته‌ایم و آن طرف، انتخاب طبیعی است.

بیشتر توضیح می‌دهم: هر بیماری وراثتی مانند بیماری دیابت را فرض می‌کنیم. وجود موارد بهداشتی (پزشک + آزمایشگاه پزشکی + متخصصین + داروساز + دارو و...) که زندگی بیماران دیابتی را طولانی‌تر می‌کند تا آن حدی که بالغ می‌شوند و تولید مثل می‌کنند و ژن‌های خود را به فرزندان‌شان انتقال می‌دهند، و این سبب زیاد شدن تعداد کسانی در بین ما می‌شود که این ژن‌ها را حمل می‌کنند، و به این حال، ما علی‌رغم پیشرفت‌مان، انتخاب طبیعی را لغو کردیم و اگر در این معادله، بهداشت و درمان را وارد نمی‌کردیم، انتخاب طبیعی رخ می داد و بسیاری از بیماران دیابتی پیش از آن‌که بالغ شوند و تولید مثل کنند، می‌مردند، و به تدریج، تعداد کسانی که این ژن‌ها را حمل می‌کنند، کاهش می‌یافت.
پاسخ: سخن شما صد در صد بی پایه است. گرچه عمر بیماران دیابتی به علت عوارض ان ممکن است کوتاهتر از افراد سالم باشد ولی هرگز وجود این ژن سبب منقرض شدن نسل مبتلایان در گذشته نشده و در آینده هم نخواهد شد. 
هم‌چنین: به سبب زندگی کردن ما در خانه‌هایی که محافظت شده هستند، بسیاری توان تحمل مشکلات زندگی در جامعه و محیط طبیعی مانند مقاومت میکروبی و یا نیش حشرات را ندارند. 
و در حال حاضر بحثی در مورد نابود ساختن بیولوژیک ساکنان اصلی قاره‌های جدید به دلیل میکروب‌های حیوانات اهلی که ساکنان جدید به آن قاره‌ها وارد می‌کنند، وجود دارد، این در حالی است که هر چند اروپائی‌ها برای زندگی با آن میکروب‌ها و مقاومت در برابر آن‌ها سازگاری داشتند، اما ساکنان اصلی قاره‌های جدید نمی‌توانستند در برابر این میکروب‌ها مقاومت کنند و این سبب تجدید ساختمان وجودی آن‌ها، بر اساس سیستم فرگشت شده است.

و الحمد لله وحده
جناب یوسف به شما پیشنهاد می کنم ابتدا مطالبی که در گذشته منتشر شده را دقیقا بخوانید تا بفهمید مشکل ما در کجاست و سپس اینگونه با حرارت موضعگیری کنید. در ضمن منتظر پاسخ سوالاتی که در اینجا مطرح شده نیز هستمتاريخ : ۱۳٩٢/۱٢/۱٦ | ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.