این نوشتار اختصاص به معرفی سایت آگاهی، فرگشت، علم و دارویبنیسم دارد که اخیرا از تولد آن آگاه شدم ولی قبل از آن بر خود وطیفه می دانم تا آغاز سال 1393 را به کلیه خوانندگان محترم این وبلاگ تبریک عرض کرده و برای آنها آرزوی موفقیت و شادکامی هر چه بیشتر بنمایم.

سایتها و وبلاگهایی که در ایران در زمینه فرگشت به صورت اختصاصی فعالیت می نمایند از عدد انگشتان دو دست تجاوز نمی کند. برخی از این سایتها به دلایل محتوایی ، فیلتر هستند و عموم خوانندگان نمی توانند به آسانی به مطالب آن دست یابند. البته مطالب بسیاری از این سایتها تکراری است و نویسندگان آنها اغلب سعی کرده اند تا مطالبی را از منایع دیگر کپی و مجدداد منتشر کنند و به علاوه اکثریت قریب به اتفاق آنها یک مشکل دیگر نیز دارند و آن این است که از طرح مستقیم مطالب افراد مقابل اجتناب می کنند و فقط حرف خودشان را می زنند. ما در این وبلاگ برخی از این منابع را به صورت تصریحی یا تلویحی معرفی کرده ایم و  در آینده نیز به مخض آشنایی با موارد جدید آنها را معرفی می کنیم..

سایت آگاهی، فرگشت، علم و داروینیسم یکی از سایتهایی است که اخیرا  ازطریق اطلاع رسانی یکی از خوانندگان محترم با آن آشنا شدم و لذا نوشتار این روز را به معرفی این سایت اختصاص می دهم


نام وب سایت

نکته نخست در خصوص این سایت نام آن است. دامین این سایت darwin day است یعنی روز تولد داروین . آقای صادق منفرد در این خصوص می نویسد: 

روز داروین امسال(۲۰۱۴)، با شرایط خاصی که پیش آمد، خوب بود. چون بالاخره سایت آگاهی بالا آمد.در این مدت، بیشترین تلاش و هدف‌ام آپلود مطالب و طراحی سایت بود. خوشبختانه بعد از دو سال این کار به سرانجام رسید و بدون مشکلی آگاهی با بیش از ۲۵۰ مقاله در دسترس همگان قرار گرفت

نویسنده یا نویسندگان سایت

نویسنده اغلب سایتها و وبلاگهایی که در زمینه فرگشت فعالیت می نمایند نامشخص است یا اینکه با اسامی مستعار فعالیت می کنند. در بخش معرفی نویسندگان نیز نمی توان اطلاعات زیادی دریافت کرد. سایت آگاهی نیز از این اشکال دور نیست. اخیرا یکی از خوانندگان محترم به نام  صادق منفرد خود را  به نحوی نویسنده این سایت معرفی کرد. نام او در ذیل برخی از مطالب نیز دیده می شود ولی  ممکن است این نام مستعار باشد.

 انگیزه ها

آقای منفرد در بخشی از سایت در باره انگیزه تاسیس این وب سایت می نویسد:

خیلی وقت‌پیش داشتم درباره «داروین» و «فرگشت» دنبال مطلب و کتاب می‌گشتم که در سایت کتابخانه ملی به سندی رسیدم تحت عنوان:

درخ‍واس‍ت‌ ان‍ج‍م‍ن‌ اص‍ل‍اح‍ات‌ اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ ب‍خ‍ش‌ ت‍ه‍ران‌ م‍ب‍ن‍ی‌ ب‍ر ع‍دم‌ ت‍دری‍س‌ ف‍رض‍ی‍ه‌داروی‍ن‌ درم‍دارس‌ م‍ت‍وس‍طه‌
سال ۱۳۳۲ش‌
لینک


یاد طراحی هوشمند افتادم. بحثی که در جامعه مسیحی امروز آمریکا و جامعه مسلمان دهه30 ایران، مهم و شایان توجه بوده است.
شاید یکی از عوارض جانبی صحبت درباره داروین و فرگشت، خلقت و تبار انسان باشد. اخلاقیات و ادیان هم جای خود دارند.
به همین دلیل، «آگاهی» هم ناخواسته دچار این عارضه جانبی شده و در کنار مقالات و مطالب علمی سایت، بخشی هم به‌نام «داروینیسم و علوم انسانی» راه خواهد افتاد.
این بخش شامل مقالاتی با موضوعات خلقت، منشا انسان، هستی، علوم اجتماعی و فرگشت(مثل عقاید اسپنسر)، روان‌شناسی فرگشتی، فرهنگ و... خواهد بود.

 

او در جایی دیگر کی نویسد:

 

 

چند سال پیش که می‌خواستم درباره فرگشت(تکامل، Evolution) تحقیق کنم، با مشکل پراکندگی مطالب فارسی‌زبان روبرو شدم. برخلاف علوم طبیعی دیگر مثل نجوم که برایشان کتاب‌ها و مقالات گوناگون ترجمه و حتی کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود، چیز زیادی درباره فرگشت و داروین به‌صورت جامع و واحد نبود.

 

بنابراین تصمیم گرفتم پیگیر مطالب فارسی‌زبان درباره فرگشت باشم. در نهایت باعث شکل گیری یک وبلاگ با عنوان روز داروین شد. بعد از مدتی وبلاگ فیلتر و ایده سایت آگاهی شکل گرفت. بعد از دو سال فراز و نشیب بالاخره سایت بالا آمد.

 

پروژه آگاهی یا روز داروین به نوعی یک بانک اطلاعاتی است. مطالب و مقالات فارسی‌زبان که در اینترنت و دنیای واقعی مرتبط با فرگشت است را پیدا کرده و در آگاهی بازنشر می‌کنم. تا حد امکان سعی شده منبع یا مترجم حتما به مطلب اضافه شود. بنابراین باید بگویم که اعتبار مقالات را شخصا تضمین نمی‌کنم، ولی تلاش داشته‌ام که از مقالات خوبی استفاده کنم. در صورت مشاهده اشکالات، لطفا آن را گزارش دهید. نکته: اگر مترجم یا نویسنده یکی از مطالب سایت بودید و دوست نداشتید نوشته‌تان در سایت باشد، لطفا گزارش دهید.

 

در این مدت معلوم شد که فرگشت، فقط محدود به یک علم نمی‌شود. از زیست‌شناسی و فیزیک گرفته تا علوم‌‌انسانی و روان‌شناسی، همه به‌نوعی با فرگشت درگیر هستند. در واقع علم فرگشت یا همان تکامل، شبکه‌ای است شامل دانش‌ها و علوم گوناگون. در گردآوری مطالب هم سعی کردم از هر رشته علمی برای اثبات و روایت فرگشت استفاده کنم.

 

هدف اصلی آگاهی، ترویج و اطلاع‌رسانی درباره فرگشت است. در کنار مطالب تخصصی، مقالات فراوانی به زبان ساده هم هست که به درک فرگشت بیشتر کمک می‌کند. پس مخاطب اصلی سایت، عامه افراد و علاقه‌مندان درباره این موضوع علمی است. باید اضافه کنم که رشته تخصصی خودم زیست‌شناسی یا حتی جز علوم تجربی هم نیست!

 

محتوای سایت کامل نیست. مقالات و مطالب فارسی زیادی ترجمه و تالیف شده‌اند که اشاره‌ای به آن‌ها نشده است. اگر مطلبی می‌شناسید که به کامل شدن سایت کمک می‌کند می‌توانید آن‌را از بخش ارسال مقالات با دیگر علم‌دوستان به اشتراک بگذارید. اگر هم دستی در نوشتن و ترجمه دارید، خوشحال خواهم شد جزئی از تیم گرداننده سایت باشید.

محتوای سایت

این سایت عمدتا به انتشار مطالبی  که در سایتهای مختلف در خصوص داروینیسم منتشر شده پرداخته است. بدین ترتیب باید آن را یکی از مدافعان این نظریه تلقی می شود.در بخشی از سایت به معرفی مرحوم محمود بهزاد پدر زیست شناسی ایران که از طرفداران و مروجان سر سخت نطریه داروین در ایران بود پرداخت است انشاء الله به زودی  در مطلبی مستقل در خصوص آقای بهزاد توضیحاتی ارائه خواهم داد. 

انتظار می رود در این گونه سایتها بخشی به معرفی سایت ها و وبلاگهای مخالف یا موافق اختصاص داده شده باشد ولی من چیزی پیدا نکردم.

تقسیم بندی موضوعات بر مبنای علوم انسانی، زیست شناسی، جانور شناسی و ... ابتکار خوبی است و دسترسی به مطالب را آسان می کند. در بخش سخنرانی ها می توان به آرشیوی از سخنرانی افراد برجسته که تماما موافق داروینیسم هستند دست یافت. 

اینکه در این سایت فقط نقطه نظرات افراد موافق با داروینیسم مطرح شده یک نقطه ضعف بزرگ برای آن محسوب می شود. خیلی خوب است که طراحان سایت برای این نقیصه فکری بنمایند.

 در بخش گالری ها چندین تصویر در باره فرگشت جانداران و اعضای مختلف بدن منتشر شده است از قبیل فرگشت نهنگها یا فرگشت دست یا فرگشت اندامهای بی فایده که قبلا در این وبلاگ در نقد آن مطلب مستقلی منتشر شد.

در بخش معرفی کتاب ، می توان با برخی آثار مشهور در زمینه فرگشت آشنا شد البته برخی از آنها به فارسی ترجمه شده ولی برخی هنوز ترجمه نشده است.

طراحی سایت

سایت مزبور از طراحی خوبی برخوردار  بوده و دسترسی به مطالب در آن آسان است.

نمونه ای از مطالب این سایت

فرگشت دست‌ در حیوانات

یکی از ریشه‌های مشترک بین موجودات، وجود دست و انگشت ۴-۵ تایی در بیشتر گونه‌های حیوانی است. بنا به ضروریات محیطی، دست و انگشتان هر یک از حیوانات به‌گونه‌ای خاص فرگشت پیدا کرده‌اند.مثلا در خفاش‌ها با پوست یکی شده‌اند، و در وال‌ها تبدیل به باله گشته‌اند.

از راست به چپ: خفاش؛ نهنگ، گربه و انسان

 

شباهت دست انسان با شامپانزه‌، گوریل، اورانگوتان‌ها و بابون‌ها
تاريخ : ۱۳٩۳/۱/۱ | ٤:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.