موزه خلقت در پیترزبورگ کنتاکی در زمینی اهدایی به ارزش 27 میلیون دلار،  مساحتی بالغ بر 5600 متر مربع ایجاد شده و علاوه بر بخشهای مرتبط با موزه در آن یک سالن تئاتر ، یک سالن سخنرانی و یک فروشگاه قرار دارد .تعداد کارمندان این مجموعه عظیم 300 نفر است و همه آنها اعتقاد نامه انجمن معتقدان به مسحیت استدلالی  را امضا کرده اند. این مجموعه یکی از مجموعه های فعال مسیحیان برای تبلیغ خلقت گرایی بر اساس تبلیغ دیدگاه خاص علمی به موضوع آفرینش ، خدا و جهان هستی است. نام این مجموعه علمی Christian apologetics ministry Answers in Genesis(AiG) است که خوانندگان محترم می توانند برای مطالعه بیشتر در باره آن به وب سایت مربوطه مراجعه کنند.

تصویر مقابل: آقای ken Ham مدیر موزه


این گروه مسیحی اعتقاد دارند که بر اساس آموزه های انجیل  زمین و موجودات روی ان عمری حدود 6000 سال دارند !!!آنها اعتقاد دارند این مجموعه عظیم توسط خدای آفریننده ایجاد شده ولی نسل دایناسورها مدتها قبل منقرض شده است. به این گروه از خلقت گرایان به اصطلاح خلقت گرایان زمین جوان Young Earth creationism می گویند. قاعددتا این عقیده با انتقادات بیشماری از سوی تکامل گرایان و حتی خلقت گرایان روبرو شده زیرا شواهد علمی نشان می دهد که از عمر زمین و موجودات آن چند میلیارد سال می گذرد . به این دسته از خلقت گرایان به اصطلاح  Old Earth creationism می گویند.

علی ایحال  به دلیل ظاهر زیبا ، تطابق موجودات طراحی شده با شخصیتها و اتفاقات ذکر شده در انجیل و متنوع بودن مجسمه ها از سوی منتقدان و مخالفان این مجموعه مورد ستایش قرار گرفته است.

تاسیس این موزه بدون حادثه و اتفاق نبود. قبل از راه اندازی موزه، حدود 2000 نفر از آموزگاران با امضای بیانیه ای که توسط کامپین دفاع از   Campaign to Defend the Constitution (DefCon)  تهیه شده درخواست کردند تا آموزش خلقت گرایی جزو دروس مدارس در نظر گرفته شود. در مقابل مرکز ملی آموزش علم در آمریکا( که در نوشتجات قبل در بار تمایلات تکامل گرایانه آن توضیحاتی داده شد) با تهیه طوماری که توسط 800 دانشمند امضا شد اعلام کرد که آنچه در این موزه نمایش داده می شود از نظر علمی نادرست است و دانش آموزانی که به موارد فوق به عنوان علم و دانش واقعی عقیده پیدا کنند بعدها ممکن است نیاز به آموزش مجدد علم و دانش پیدا کنند!!!

تاسیس این موضوع فقط دست مایه ای برای اختلافات و جر و بحث دانشمندان دو طرف مقابل نبود بلکه در میان عوام نیز جبهه بندیهایی به نفع یا مخالفت با این موزه صورت گرفت. در سال 2007 ستون نویس روزنامه ساندی ایندیپندنت در مقاله ای نوشت آمریکایی های زیادی هستند که حاضر به همکاری با  Ken Ham  مدیر موزه هستند  و سرمایه گذاری 27 میلیون دلاری بخش خصوصی بر روی این موضوع به خوبی این مطلب را نشان می دهدو نشریه ای دیگر نیز نوشت که بیش از نیمی از آمریکائیها با این عقیده که خدا جهان را به همین شکل در حدود 10 هزار سال قبل افرید موافقند.

نشریه ای دیگر در همان زمان خلقت گرایان را به سه دسته تقسیم کرد: دسته اول که اعتقاد دارند خدا در چند هزار سال اخیر جهان را به این شکل آفریده ( موسوم به خلقت گرایان زمین جوان) ، دسته دوم خلقت گرایان زمین پیر  Old Earth creationism که اعتقاد دارند که خدا در چند مییلیارد سال اخیر موجودات متنوعی را بر روی زمین خلق کرده و در هر زمان موجودی را خلق یا منقرض می کند و دسته سوم خلقت گرایان تکامل گرا  یا تکامل گرایان خداپرست theistic evolution که اعتقاد دارند خدا موجودات مختلف را از طریق تکامل تدریجی و فرگشت آفریده و در زمانهایی برخی از آنها منقرض شده اند. بدین ترتیب آنچه در این موزه توسط خلقت گرایان زمین جوان ترتیب داده شده بود علاوه بر فرگشت گرایان از سوی دو فرقه دیگر خلقت گرا نیز مورد انتقاد قرار گرفت.

علی ایحال این موزه در  May 28, 2007 با غوغای رسانه ای شدیدی هم در سطح ملی و هم بین المللی گشایش یافت. آگهی های تبلیغاتی سی ثانیه ای در تلویزیونهای شش ایالت آمریکا پخش می شد و صدها و هزاران نفر تصمیم به بازدید از این موزه گرفتند. مدیر این موزه کلیساها را از این اتفاق آگاه کرد ولی به دلیل قوانین دولت آمریکا دال بر جدایی کلیسا از دولت separation of church and state آنها مایل به دعوت از تورهای دانش آموزی برای بازدید از این موزه نبودند زیرا قوانین آمریکا اجازه نمی دهد تا از مالیات مردم برای آوردن دانش آموزان به موزه استفاده کنند!!!

درآمد موزه در همان سال نخست بالغ بر 325 میلیون دلار برآورد شد!!و این یعنی یک موفقیت چشمگیر اقتصادی در عرصه تبلیغ دین. مسئولان موزه پیش بینی کرده بودن در سال نخست، 25 هزار نفر از این موزه بازدید کنند ولی این تعداد در همان چند ماه نخست از موزه بازدید کردند. حمایت مسئولان حمل و نقل شهری کنتاکی از بازدید کنندگان و نصب چند تابلو راهنما در کنار بزرگراههای اطراف خیلی زود باعث اعتراض ساکنان منطقه به استناد قانون separation of church and state شد. مسئولان موزه در مقابل با پرداخت 5000 دلار بابت هر تابلو به این اعتراض پاسخ دادند.

برای جبران کمبود پارکینگ در اطراف موزه، مسئولان آن 663 توقفگاه جدید را به 500 توقفگاه قبلی افزودند تا از آلودگی محیط زیست اطراف جلوگیری کنند. علاوه بر این آنها بودجه ای 500 هزار دلاری برای ایجاد یک دریاچه 1780 متر مربعی  در مرکز موزه و ایجاد ساختمانهای جدید با وسعت 1340 متر مربع هزینه کردند.مسئولان ایالتی برای توسعه درست این مرکز موافقت کردن که یک برنامه مطالعاتی وسیع به منظور توسعه راههای دسترسی به این موزه و ایجاد دورگردهای جدید ایجاد کنند. تمامی این تسهیلات و تلاشها سبب شد تا تعداد بازدید کنندگان رد سال نخست افتتاح موزه به 404 هزار نفر بالغ شود!!!

در  April 26, 2010 موزه با اعلام اینکه تاکنون یک میلیون نفر از این موزه بازدید کرده اند شرایط مناسبی را برای عضویت تمام عمر و بسته های هدیه اعلام کرد. بدین ترتیب آقای هام در August 2013 اعلام کرد تاکنون 1.9 میلیون نفر از این موزه بازدید کرده اند!!!

و اما در سالنهای این موزه چه می گذرد؟ در سالن اجتماعات 78 نفری این موزه، فیلمی که توسط  Dr. Jason Lisle  فیزکدان کیهان شناس خلقت گرا ساخته شده و در آن نحوه خلقت کیهان توسط خدا بیان  شده، نمایش داده می شود.  سالن تئاتر 200 نفره موزه  به جلوه های ویژه زیادی مجهز است و از جمله فرشتگانی در آسمان مجازی بر روی حضار اب می پاشند و شعرهایی دال بر دوست داشتن علم و دانش و دانشمندان توسط خدا می خوانند.

طراحی موزه را  Patrick Marsh برعهده داشته که گفته می شود طراحی فضای فیلمهای تخیلی مثل کینگ کونگ یا آرواره های کوسه  را نیز بر عهده داشته است. به گفته او  ابتدا قرار بود مبلغی ناچیز بالغ بر 6 هزار دلار برای طراحی این مرزک هزینه شود ولی او پیشنهاد کرد مسئولان مبلغی چند میلیونی برای آن ر نظر بگیرند . Kurt Wise که مدیر علمی برنامه بود تلاش زیادی برای متقاعد کردن مسئولان موزه برای این سرمایه گذاری انجام داد. 52 فیلم حرفه ای، یک مجسمه عظیم ماهی ماقبل تاریخ که از یک حراجی خریداری شد، یک کلکسیون شخصی اهداایی از دایناسورهای مختلف نیز جزو این سرمایه گذاریها بود. مرکز ملی آموزش علم که همواره و در هر لحظه با تلاش مسئولان این موزه مخالف بود برخی از مجسمه ها را به باد انتقاد گرفت و اظهار کرد برخی از انها با آنچه ما در باره این دایناسورها می دانیم به شدت فرق می کند.

یکی از موضوعاتی که به شدت مورد بحث قرار گرفت استفاده وسیع از دایناوسرها بود. در انجیل به این موجدات اشاره نشده ولی مسئولان موزه این حیوانات که مشهور به خطر هستند را به گونه ای کاملا مسالمت آمیز در کنار انسانها قرار داده اند. مدیر موزه هام اظهار کرده: تکامل گرایان عقیده دارند خدا وجود ندارد و آنها با بهره گیری  وسیع از  دایناسورها مغز مردم را شستشو می دهند. آنها وقتی دیدند ما از دایناسورها در موزه استفاده کردیم خیلی شگفت زده شدند. در مقابل منتقد روزنامه نیویورک تایمز نوشت این نکته بسیار عجیبی است که دایناسورها و فسیلهای آنها که به نظر می رسید چالش بزرگی در مقابل آموزه های انجیل باشند تا این حد در مرکزیت موزه و در کنار زرافه ها و گربه های خانگی قرار داده شده اند!!!

به نظر می رسد چیزی که برای منتقدان جالب بود این بود که مسئولان موزه دایناسورهای را موجوداتی در حد موجودات دیگر نمایش می دانند و به اینکه آن موجودات برای حیات بشر خطری جدی بوده اند عقیده ای نداشته اند.  به علاوه در جملات برخی از منتقدان نیز دیده می شد که همزیستی انسانها و دایناسورها در یک زمان به شدت باعث تعجب و انتقاد بود زیرا اغلب قریب به اتفاق دانشمندان بر آن است که دایناسورهای میلیونها سال قبل از ظاهر شدن انسان بر روی زمین منقرض شده اند .

این موزه دارای راهروها و اطاقهای متعددی است و آنچه در هر فضا نمایش داده می شود با آموزه های انجیل و با یکدیگر دارای ارتباط هستند. مجسمه هایی از ادم و حوا در حال خوردن از درخت دانش که منجر به هبوط او از بهشت به زمین شد، قتل هابیل به دست قابیل، بهشت عدن، طوفان نوح، ماجرای حضرت موسی و عیسی، جهان بعد از طوفان نوح، ظهور نژادپرستی  و نسل کشی در بین بشر، و دیگر اتفاقاتی که در انجیل ذکر شده از جمله مواردی است که در موزه نمایش داده شده است.

علیرغم تمامی تلاشی که در این موزه صورت گرفته و موفقیت های اقتصادی و استقبال مردمی از آن این موزه توسط  American Alliance of Museums (AAM) که مرجع رسمیت بخشی به موزه ها در آمریکاست به رسمیت شناخته نشده است.همه روزه در گوشه و کنار آمریکا یا در مجلات مختلف انتقادهایی به این موزه صورت می گیرد و یا اینکه جمعیتی در جمایت از آن به پا می خیزد و نکته جالبتر اینکه شبیه این موزه در نقاط دیگر جهان تاسیس شده و یا در حال تاسیس است

 

منبع:

سایت ویکی پدیا

سایت رسمی موزهتاريخ : ۱۳٩۳/۱/۱٥ | ٥:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : دکتر سید محمود میرافضلی سریزدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.