حوای میتوکندریایی و آدم Y کروموزومی

بی تردید آقای ویلسون به واسطه ابداع ایده های مهمی در فرگشت ملکولی همچون ساعت ملکولی molecular clock ،  حوای میتوکوندریایی و برپایی شیوه های مدرن در علم ژنتیک برای مطالعه شجره موجودات زنده  که امروزه تحت عنوان مطالعات فیلوژنی شناخته می شود نقش بسیار عظیمی در علم بیولوژی در یکصد سال اخیر بازی کرده است.

در علم ‍ژنتیک،  حوای میتوکوندریایی  که برآورد می شود بین 190 تا 200 هزار سال پیش زندگی می کرده است، اشاره دارد به به نزدیکترین نیای مشترک همه انسانهای روی زمین. به عبارت دیگر او نزدیکترین جده تمامی انسانهای فعلی روی زمین تلقی می شود.  تمامی DNA های میتوکوندریایی mtDNA معمولا بدون نوترکیب شدن ( ریکامبینیشن) به فرزندان منتقل می شود ، با این وصف همه mtDNA ها در همه انسانها مستقیما از مادر مشترک به ارث رسیده و البته به خاطر برخی موتاسیونها در mtDNA سلولهای جنسی بین آنها تفاوتهایی وجود دارد.

واژه حوای میتوکوندریایی از دو واژه مشتق تشکیل شده. اولی میتوکندری  که نقش آن در سلول و تکثیر DNA بسیار واضح است و کلمه حوا که بر مبنای کتب عهد عتیق همسر حضرت آدم و نخستین زنی بوده که توسط خدای قادر متعال آفریده شده است.

این واژه همانطور که گفته شد برای نخستین بار  در دهه 1980 توسط آقای آلان ویلسون در دانشگاه برکلی کالیفورنیا شرح داده شد. آقای ویلسون در آن زمان به واسطه ایده ساعت ملکولی دارای شهرت جهانی بود. بر مبنای این ایده و این تکنیک می توان حدس زد که هر گونه چه زمانی در مسیر تکاملی خویش تمایز یافته است ( species divergence time). او به وضوح یک دانشمند تکامل گرا بود و تحقیقات او نیز در همین مسیر بود. 

بررسی mtDNA   در 147 نفر  در کشورهای مختلف نهایتا ویلسون و همکارانش را به این نتیجه رساند که ابناء بشر همگی فرزندان یک زن در منطقه آفریقا هستند که حدود 200 هزار سال پیش زندگی می کرده است. در چکیده مقاله ای که توسط آنها در مجله نیچر منتشر شد این جملات ذکر شد:(لینک مقاله)

Mitochondrial DNAsfrom 147 people, drawn from five geographic populations have been analysed by restriction mapping. All these mitochondrial DNAs stem from one woman who is postulated to have lived about 200,000 years ago, probably in Africa....

 

 

 قاعدتا این مقاله برای خلقت گرایان یک موفقیت بسیار بزرگ و برای تکامل گرایان یک شکست مهیب تلقی می شد و لذا خیلی زود این ایده مورد هجومهای انبوه تکامل گرایان قرار گرفت و در آن شبهاتی وارد شد و از جمله اینکه در آن زمان فقط یک زن بر روی کره زمین زندگی نمی کرده  است بلکه صدها و بلکه هزاران زن که از اجداد میمون شکل خود فرگشت یافته بودند بر روی کره زمین زندگی می کردند!!!! علی ایحال تحقیقات آقای ویلسون گامی بزرگ در مسیر اثبات صحت عقیده خلقت گرایان بود تا زمانی که تحقیقات جدیدتری بر روی کروموزوم جنسی مردان صورت گرفت.

آدم Y کروموزومی Y-chromosomal Adam

آدم Y کروموزومی ، مفهومی است که برای نامیدن نزدیکترین پدر تمامی انسانها  most recent common ancestor (MRCA) بکار می رود.

بر خلاف کروموزومهای اتوزوم،  در حین میوز ،  کروموزوم Y با کروموزوم X  ترکیب نمی شود بلکه بدون هرگونه تغییر از پدر به پسر منتقل می شود. البته این عقیده وجود دارد که 5 درصد این کروموزوم در مناطق اتوزوم کاذب pseudoautosomal regions با کروموزوم X ترکیب می شود . البته این کروموزوم نیز مثل کروموزومهای دیگر  دچار موتاسیونهایی می شود و نتیجه تمامی این اتفاقات در حین لقاح به پسر منتقل می شود.

آدم Y کروموزومی Y-chromosomal Adam  مرکب از دو کلمه کروموزوم Y و آدم است. کلمه اول به کروموزوم جنسی مردانه اشاره می کند و کلم‍ه دوم به نخستین نیای انسانها از دید همه ادیان توحیدی یعنی حضرت آدم سلام الله علیه. 

بر اساس این ایده، جد پدری انسان، که موحدین آن را حضرت آدم علیه السلام یا حضرت نوح علیه السلام می دانند( زیرا بر اساس برخی احادیث و روایات و بالاخص بر مبنای برخی ایات قرآن کریم در جریان طوفان نوح تمامی انسانها از بین رفتند و فقط حضرت نوح و تعدادی از فرزندان آن حضرت نجات یافتند و بر این اساس همه انسانهای روی کره زمین ، فرزندان نوح هستند و البته آن حضرت نیز با واسطه چند جد به حضرت آدم علیه السلام می رسند) برای نخستین بار در قاره افریقا ظاهر شد و سپس فرزندان او به اطراف و اکناف جهان مهاجرت کرده اند. در تصاویر زیر مسیر حرکت ابنای بشر مشخص شده است:

تکامل گرایان موضوع آدم Y  کروموزومی را قبول دارند ولی در خصوص اینکه او در چه زمانی بر روی زمین زندگی می کرده و اینکه آیا این فرد واقعا همان حضرت آدم یا نوح است که خلقت گرایان به آن اعتقاد دارند  به شدت تردید دارند و شبهات زیادی را به آن وارد می کنند. به عنوان مثال آقای داوکینز در کتاب خویش تحت عنوان افسانه نیاکان می نویسد معلوم نیست چرا خلقت گرایان اعتقاد دارند که این دو همزمان با یکدیگر زندگی می کرده اند (Dawkins, Richard (2004), The ancestor's tale: a pilgrimage to the dawn of evolution, Boston: Houghton Mifflin). در مقابل ،به عقیده خلقت گرایان ، همه ابنای بشر ، فرزندان یک زن به نام حضرت حوا و یک مرد به نام حضرت آدم علیهم السلام هستند . در کتب اسلامی دقیقا ذکر نشده که این دو در چه زمانی بر روی کره زمین زندگی می کرده اند و مطالبی که در کتب عهد عتیق مثل تورات و انجیل ذکر می شود نیز با تردید و شک قید شده و نتیجتا باید زمان حضور این دو را نامشخص فرض کنیم اما اینکه این دو همزمان با یکدیگر زندگی می کرده اند مورد اجماع نظر خلقت گرایان است ولی هنوز برای اثبات این عقیده، جز منابع دینی ، استناد ملکولی دقیق و مورد اجماعی در دست نیست.

مطالعاتی که برای تخمین زمان حضور حوای میتوکندریایی  و آدم Y  کروموزومی توسط متخصصین بیولوژی ملکولی انجام شده نتایج مختلفی در بر داشته و در این خصوص هنوز اتفاق نظر حاصل نشده است. نتیجه آخرین مطالعات در خصوص زمان حضور آدم Y  کروموزومی به شرح زیر است:

Spencer Wells 2007 متخصص علم ژنتیک: 60 هزار سال قبل( لینک

Fulvio Cruciani-2011دپارتمان بیولوژی و بیوتکنولوژی چارلز داروین -142 هزار سال یا 142ky( لینک

2013- Fernando L- بیوتکنولوژیست- 340 هزار سال ( لینک

 

در مقابل نتیجه آخرین مطالعات در باره زمان حضور حوای میتوکندریایی به شرح زیر است:

1987- ویلسون و همکاران- 140 تا 200 هزار سال(Cann RL, Stoneking M, Wilson AC (1987), "Mitochondrial DNA and human evolution", Nature 325(6099): 31–36) (لینک مقاله)،

2004- ریچارد داوکینز: 140 هزار سال (Richard DawkinsThe Ancestor's Tale (2004)،

2013- Qiaomei Fu و همکاران- موسسه  Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology-  حدود 160 هزار سال( لینک

نتیجه:

1-  اینکه حوای میتوکندریایی و آدم Y کروموزومی زمانی بر روی زمین زندگی می کردند مورد اجماع همه بیولوژیستهای جهان است.

2- اینکه این دو حدود چند صد هزار سال پیش  بر روی زمین زندگی می کرده اند نیز مورد اجماع همه بیولوژیستهای جهان است. این توافق مستقیما با این ایده تکامل گرایان که اعتقاد دارند اجداد  اولیه انسان میلیونها سال پیش بر روی زمین ظاهر شده و به تدریج به انسان امروزی فرگشت یافته اند در تضاد کامل است.  

3- اگر  در خصوص زمان حضور این دو بر روی عدد 140 هزار سال اجماعی صورت گیرد موضوع کاملا حل می شود ولی اگر زمان حضور حوای میتوکندریایی چند هزار سال قبل از آدم Y کروموزومی باشد نیز  باز مشکلی پدید نمی آید زیرا می توانیم بگوئیم که حضرت نوح علیه السلام که چند هزار سال بعد از حضرت حوا ، پا به جهان نهاده و همه ابنا بشر فرزندان آن حضرت محسوب می شوند با این موضوع تطبیق دارد .

4- شاید تحقیقات آینده بر اساس متدهایی صورت گیرد که بسیار دقیقتر بوده و مورد اجماع تمامی محققان جهان باشد و این عدم انطباق به طور کامل حل شود.

/ 13 نظر / 379 بازدید
نمایش نظرات قبلی
hadi

سلام . --منظور از حوای میتوکتدریایی ، آخرین (قدیمی ترین )جد مشترک زن است . حتما انسان هایی وجود داشتند که قبل از این جد مشترک می زیسته اند .دودمان mtDNA زنان دیگر iهم عصر با این جد مشترک در نهایت فوت کردند ( فکر کنم ترجمه مشکل داره :There would have been other humans living earlier and at the same time. The mtDNA lineages of other women contemporary with her eventually died out. ) حوای میتوکندری تنها ، جوانترین جد مشترک mtDNA امروزی بوده . حتی شاید او انسان نبوده است. --زمان حیات آدم y کروموزومی با حوای میتوکندریایی یکسان نبوده . آدم y کروموزومی حدود 84،000 سال پس از "حوای میتوکندری" زندگی می کردند و نکته دیگر اینکه او از آفریقا امده . (Hawkes 2000; Underhill et al. 2000; Yuehai et al. 2001). --The results assume negligible paternal inheritance of mitochondrial DNA, but that assumption has been called into question. Male mtDNA resides in the tail of the sperm; the tail usually does not enter the egg that the sperm fertilizes, but rarely a little bit does. It is also possible that there is so

hadi

لطفا اگه ممکنه این پیج رو ترجمه کنید . همه چیز مشخص میشه : Reply to Wieland - no biblical Eve in science: http://www.evolutionpages.com/Mteve_not_biblical_eve.htm

علی

سلام شما کتاب توهم تکامل را خوانده اید؟

علی

من این کتاب رو دو سال پیش خواندم. کتاب رو می تونید در وبلاگ نویسنده: علم راهی بسوی آفریدگار جهان دانلود کنید. نویسنده در این کتاب بیان می کند که آدم رنگین تن حضرت نوح است. نویسنده این کتاب در سایت کتابناک و در زیر کتابی با نام : توهم تکامل در مورد تکامل بحث می کند. لطفا در همینجا و در کتابناک نظرتون رو در مورد مطالب کتاب بگوئید. نویسنده قیر از این موضوع نظریه همزیتس انسان و دایناسورخا را بیان نموده است

ZZVF

سلام.[گل] عذر می خواهم در بخش دوم نتیجه گیری ذکر کردید که این انسان کروموزوم Y و حوای میتوکندریایی با نظر طرفداران تکامل در تضاد است فکر کنم اشتباه است. چرا که مطابق نظریه ی تکامل، جد انسان امروزی با انسان های پیش از ما (Homo habilis و...) خویشاوند است و این دو با هم تضادی ندارند.

sina

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%AF%D9%85_%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%88%D9%85_%D9%88%D8%A7%DB%8C http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AD%D9%88%D8%A7%DB%8C_%D9%85%DB%8C%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C خواهشا این دو لینک رو برید بخونید تا منظور از این اسم آدم و حوا رو بدونید و اینقدر دروغ به خورد مردم ندهید

رضا

باسلام حلقه مفقوده و راز معمای حوای میتوکندریایی مطلب جالبی است که دعوت می کنم شما هم ببینید. آدرس را در وبسایت مذکور آوردم موفق باشید

رضا

باسلام حلقه مفقوده و راز معمای حوای میتوکندریایی مطلب جالبی است که دعوت می کنم شما هم ببینید. آدرس را در وبسایت مذکور آوردم موفق باشید

مازی

آقای دکتر چرا داستان سر هم میکنی! بد نیست به منابع دینی که اینقدر مرجع استناد شما هستند رجوع میکردید و میدیدید که عمر پیدایش انسان ( حضرت آدم) تنها 7 هزار سال تعیین شده. از حمله نگاهی به نظرات علامه طباطبایی بندازید. از شما بعیده که اینطور کتمان کنید و عمر انسان دینی رو به 140 هزار سال برسونید .

حسین

سلام ؛ بحث در مورد حضرت آدم شد گفتم نظری بدهم اینکه حضرت آدم در 7000 سال پیش زندگی میکرد یا 7 میلیون سال پیش نمیتواند مبنای این باشد که از آن زمان انسان ها در زمین به زندگی پرداختند چون قبل از حضرت آدم نیز انسانهایی بودند (به استناد منابع دینی) پس به عقیده من مسئله عمر حضرت آدم هیچ ربطی به عمر زندگانی انسان ندارد