شباهتهای انسان با موز و مرغ!!!

در این تالار بزرگ که خاستگاه و منشاء انسان در آن به نمایش در آمده است، یکی از سئوالات مهم و همیشگی که آدم ها از قرن ها پیش تا کنون ازخود پرسیده اند باری دیگرمطرح شده است:«انسان بودن چه معنایی دارد؟»

موزه ملی تاریخ طبیعی شهر واشنگتن این مجموعه حیرت آور و کم نظیر را درصدمین سال گشایش این موزه به دیدارکنندگان خود اهدا کرده و به این صورت به آن ها خوش آمد گفته است.

دیدار کنندگان از این نمایشگاه قبل از هرچیز وارد تالاری می شوند که به صورت یک تونل زمان، چهره هایی از انسان های اولیه تا به امروز را به نمایش گذاشته است.  یکی از این چیدمان ها، جعبه آینه ای است که بیش از ۷۵ نوع جمجمه سر از جنس انسان به نمایش گذاشته شده است. در کنار این چیدمان که در تالار منشاء انسانی بخش «اسمیتسونین» موزه قرارگرفته، ریک پاتز رئیس و کیوریتور موزه توضیح می دهد که چگونه این جمجمه ها برخی از قدیمی ترین بازمانده های به دست آمده از ۶ قاره جهان هستند:«نوع زندگی که این جمجمه ها شاهد آن بوده اند امروزدیگر روی این  کره خاکی وجود ندارد. از این شجره تنها مایعنی انسان های امروزی باقی مانده ایم.»

بیش از۳۰۰ قطعه فسیل مربوط به ادوار گذشته و اشیاء دیگر در این نمایشگاه، نمایانگر تکه تکه هایی به هم پیوسته جسمانی ورفتاری است که در طول هزاران هزار سال دچار تغییر و تحول شده است. دیدار کنندگان از این نمایشگاه می آموزند که چگونه مراحل مهم و مختلف حیات بشر طی شده است. چگونه انسان اولیه می آموزد که روی دو پا بایستد. چگونه اندازه مغز بشر بزرگ تر می شود. چگونه زندگی اجتماعی انسان اولیه جنبه های پیچیده تری به خود می گیرد و بالاخره چگونه انسان اولیه با کلام و سخن آشنا می شود.

دیدارکنندگان از این نمایشگاه می توانند چشم بر چشم پدران اولیه خود بدوزند که به صورت آدم های واقعی بازسازی شده اند. آن ها می توانند درکنار اجاق های  جمع این انسان های اولیه بنشینند و روی جای پاهای آن ها که از روی مدل های  ۳ میلیون سال پیش ازاین در کشور آفریقایی «تانزانیا» قالب گیری شده قدم بگذارند.

رئیس موزه می گوید:«این جای پای سه انسان اولیه واقعی است که بیش از سه میلیون سال پیش در یکی از دشت های آفریقا قدم برمی داشته اند و از جایی به جای دیگر می رفته اند.»

دو فسیل انسانی تاریخی در این نمایشگاه به بیش از ۲۸ هزار سال پیش باز می گردند. یکی از این جمجمه ها به دوران «کرو- مگنون» Cro-Magnonیا دوران پیدایش انسان های اولیه در اروپا باز می گردد و دیگری جمجمه یک «نیندرتال»Neanderthal یکی از انواع بشری که در دوران «کرو – مگنون» ها زندگی می کرده و بیش از ۳۰ هزار سال پیش ناپدید شده است. این دو جمجمه از طرف موزه تاریخ بشری شهر پاریس به موزه ملی شهرواشنگتن قرض داده شده است.

آلن فرومنت، مدیر و کیوریتور موزه پاریس می گوید این دو فسیل در فرانسه در سال ۱۸۵۹ و درزمانی کشف شده اند که «چارلز داروین» کتاب معروف خود «منشاء انواع» را منتشر ساخته است:«این کشف تازه در آن زمان به آتش مبحث منشاء انواع بشر که یکی از داغ ترین و جنجال برانگیز ترین مباحث روز بود یک بار دیگر دامن زد. این که بتوان انسانی از دوران مدرن پیدایش انسان در اروپا را در کنار حیوانی منقرض و تمام شده دید.»

در این نمایشگاه تازه، دیدارکنندگان مشتاق اند تا به این مدل های انسان های اولیه دست بزنند، چهره های خود را با دستگاه های مخصوص تبدیل به چهره های انسان اولیه کنند و با موارد دیگر علوم پیدایش بشری و فرضیه سیرتکامل از نزدیک آشنا شوند:«کارتازه ای که ما در این تالارها انجام داده ایم دادن فرصتی به تماشاگر است که با سه دوره سیرتکاملی بشر از نزدیک آشنا شده و شواهد را با دست خود لمس کند. این دیدار در نهایت موجب ایجاد گفتگوهایی بین دیدار کنندگان و دانشمندان می شود. وقتی شما بتوانید تمام عوامل موجود در این نمایشگاه تازه را در کنار هم قرار دهید در واقع توانسته اید یک تصویر کامل و متحرک از زندگی یک انسان اولیه را در سه مقطع مختلف از زمان بدست آورید.  شناخت مجموعه ای از زندگی این انسان های اولیه در سه مرحله مختلف، به ما می آموزد که انسان بودن واقعا چه مفهومی دارد.»

تحلیل: آنچه در بالا خواندید اصلا یک مطلب طنز نبود بلکه خبری بود که در تاریخ 18/1/1389 در یکی از سایتهای خارجی منتشر شد...با این بساطی که فرگشت گرایان راه انداخته اند نیز شنیدن این خبرها اصلا عجیب نیست...آنها هر روز چند تا فسیل و مجسمه انسانهای عجیب و غریب را در یک دکور ما قبل تاریخ جمع و جور کرده و سعی می کنند با برخی بازیهای لفظی بازدید کنندگان را قانع کنندگان کنند که اینها اجداد شما هستند..پس با محبت زیاد چشم در چشمان انها بدوزید و با آنها عکس یادگاری بیندازید...در ضمن تا وقت دارید پای خودتان را جای پای آنها بگذارید و ببینید آیا شماره پای شما شبیه آنها هست یا خیر....

البته اگر از موضع شباهتها نگاه کنیم غیر از شباهتها با میمون ها و شامپانزه ها ما با میوه ها و گیاهان نیز شباهتهای زیادی داریم و ممکن است یک فرگشت گرا بگوید  موزها عموزاده های قدیمی ما، خیار سبزها دختر دایی های ما و گوجه فرنگی ها در چند صد میلیون سال قبل، عمه های ما بوده اند!!! حال در این هیاهو یک سوال بسیار مهم مطرح می شود که نویسنده خبر بالا هم در بالا در آخرین جمله اش مطرح کرده و آن این است که انسان بودن واقعا چه مفهومی دارد؟  یک سوال هم بنده مطرح می کنم: چه شدکه  مادر طبیعت و پدیده فرگشت تصمیم گرفت وسط این همه اسب و خارپشت و موز و مرغ، ناگهان یک شاخه خود را برای تولید موجود فوق العاده متفاوتی به نام انسان مامور نماید؟  چرا او چنین تصمیمی گرفت؟

/ 7 نظر / 269 بازدید
کرم کتاب

خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم ... متشکر از این همه نوشته های خوب

دکتر تو واقعا دکتری؟ از کجا دکترا گرفتی؟ چرا مثل عوام مطلب می نویسی؟ فرگشت گرایان هزاران دلیل علمی میارن برای اثبات حرفاشون این دلایل توی کتاب های درسی ایران هست که البته اگه دکتر باشی!!که نمی دونم دکتر چی هستی تو هم باید خونده باشی خوب حالا اگه معتقدی همه دلایل باطل هستن و همه چیز یه هو درست شد و آدم وحوا اومدنو الی اخر دلایل علمی تو بنویس ما هم درست بفهمیم چی میگی این چیزای که می نویسی یکه به قاضی رفتنه و اگه میگی فرگشت درسته خداهم درست یه جوری بگو ما هم بفهمیم هر مطلبی ازت می خونم نمی فهم می خوای بگی کل نظریه فرگشت کشکه یا می خوای بگی خدا وجود داره!!!

آقای باسواد دکتر دانا والبته با فهم وشعور و نترس من همچنان منتظر حرف های علمی شما در رد فرگشت هستم حتی یک دلیل علمی واقعا علمی کفایت می کنه کار شما مثل اینه که یه عده سایت راه بندازن که به نظر شما زمین گرده یا مسطح!!! حرف علم رو با علم جواب میدن مومن نه اعتقاد البته من خود فرگشتو میگم نه وجود ویا عدم وجود خدارو چون اینم جزو اعتقاده به نظرم

یوسف

با سلام. بنده دو نقد به جا دارم. اول اینکه بزرگوارانی که نظریه فرگشت را مورد مطالعه قرار داده‌اند قبل از ابراز عضله علمی خود، به نظرم بهتر است ادب و احترام متقابل را اولین گزینه خود قرار دهند، می‌توان از الفاظ بهتری هم‌چون جناب آقای دکتر، جناب آقای فلان و.... استفاده کرد و نقد علمی کرد. در مورد مطالب وبلاگ نیز بیشتر ناشی از عدم مطالعه حتی نظرات داروین و... است، لذا بهتر بود که اول از منبع اصلی مطالعه‌ای صورت می‌گرفت سپس به نقد علمی پرداخت. از بزرگواران پوزش می‌طلبم جهت یادآوری خود و سپس شما بزرگواران بود. مانا باشید

یوسف

بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای میر افضلی، متأسفانه نظریه را از منبع اصلی مطالعه نفرمودید، و به مقالات دیگران که همه اشتباه هستند اعتماد کردید، لذا اشکالات تکراری که داروین در قرن نوزدهم آن‌ها را مطرح و پاسخ گفت را کما کان تکرار می‌کنید، و این دو معنا دارد، یا این‌که در درک و فهم نظریه مشکل دارید، یا این‌که در مقابل موج الحاد و پاسخ علمی به آن‌ها عاجز مانده‌اید. شما بفرمایید بر اساس کدام اثبات علمی به این نتیجه رسیدید؟ استنباط از قرآن و روایات؟ اگر چنین است که اجازه بدید در ذیل مقاله‌‍ای که تقدیم شد بحث کنیم، و اگر تابع رأی و نظر یکی از علمای دین یا فیزیک‌دانان مسلمان هستید، کلام ایشان را قرار دهید تا نقد علمی شود و در مورد آن گفتگو کنیم. یا حق.

با توجه به پاسخی که به مطلب یوسف دادین نشون داده می شه شما فرگشتو قبول نمی کنیین نه به خاطر اشکالات علمیش بلکه برای این که نمی خواین قبول کنید حیات ریشه مشترک داره واز اینکه به قول خودتون غموزاده میمون باشید می ترسید!! اقای دکتر این جمله بسیار زیبا رو که یادم نیست گفته کیه بهتون تقدیم میکنم: پذیرش حقیقت هر قدر که تلخ باشه بهتر از پذیرش افسانه های اطمینان بخشه! ((از شما سوال می کنم شما خود را فرزند حضرت آدم می دانید یا عموزاده یکی از میمونها؟ )) این سوال شما همون قدر خنده داره که الان یکی بپرسه از شما سوال می کنم به نظر شما خورشید دور زمین میگرده یا زمین دور خورشید؟!! اینکه بشر نادون همیشه فکر میکرده خورشید دور زمین میگرده چون اینطور به نظر میرسه ایا سندی بر رد این نکته علمیه که زمین دور خورشید می گرده؟ مگه علم جای اعتقادبازی و نظر شخصیه که شما این سوال حیرت آورو می پرسید؟ به عنوان یک فرد آکادمیک این سوال شما عجیبه این سوالو اگه کوچه بازاری ها می پرسیدن یه چیزی ولی شما!!!

ببخشید شما که معتقدید خدا همه چیزو همین جوری خلق کرده پس چرا فسیل همه موجودات در همه دوره های زمین پیدا نمیشه نکنه خدا هی فکر می کرده هی موجود اضافه می کرده؟ شما فکر می کنید انسان در بهترین حالت ممکن افریده شد در حالی که به خوبی می دونیین از این بهتر هم می شد مثلا این دندون عقل که باعث درد و افونت میشه چرا وجود داره؟ اگه فرگشتو قبول داشته باشین پاسخ راحته و اگه نه به مشکل می خوریم ایا واقعا انسان در طول تاریخ نیازی به دندون عقل نداشته پس انسان در بهترین حالت نیست و اگه نیاز داشته و الان با عث مشکل شده فرگشتو قبول کردین. نکته دیگه اگه انسان از نسل یک آدم کامل هست این همه نژاد متنوع چیه یک آدم ابول بشر بوده یا هزارتا؟ سیا پوست بوده یا سفید پوست چشم بادمی بوده یا معمولی؟ به این سوال با توجه به قبول نداشتن فرگشت و اعتقاد به ارتقان صنع پاسخ بدین. لطفا پای خدا رو وسط نکشین به نظر من وجود یا عدم وجود خدا با فرگشت رد یا تایید نمی شه. موضوع سر وجود یا عدم وجود خدا نیست فقط بحث سر یه نظریه علمیه. ممکنه خدا دلش بخواد موجودات و با فرگشت به وجود بیاره به من و شما چه؟