نامه ای از یک دوست دانشمند و فعال در حوزه فرگشت

پاسخ: ضمن عرض تشکر از توجه جنابعالی این اشکال وارده به مطالب هارون یحیی را می پذیرم. بنده هم بارها هنگام استفاده از مقالات هارون یحیی به این موضوع که نامبرده در این خصوص به احتمال زیاد از جمایتهای علمی افراد دیگری برخوردار بوده و در برخی نقاط به نظر می رسد از استنادات ضعیفی استفاده کرده اشاره کرده ام. یک نکته دیگر لحن پرخاشگرانه هارون یحیی است به نحوی که مستقیما باعث تحریک تکامل گرایان و حضور آنها در صحنه با تمام قدرت و کشیده شدن بحثهای علمی به میدانی غیر علمی می شود در حالی که اگر شرایط را ارام نگه داریم و سعی کنیم با احترام و طمانینه بحث کنیم قطعا نتیجه بهتری حاصل می شود. علی رغم این اشکالات استفاده از نوشته های هارون یحیی به دلیل سادگی نگارش و فهم عامه برای شروع بحث خوب است ولی برای تکمیل استناداات باید متخصصین امر وارد امر شوند و بحثها خیلی دقیقتر و عمیقتر شوند. یک مطلب دیگر نیز تائید سخن جنابعالی است که ما در ایران از نظر نقد وبررسی این نظریه خیلی ضعیف هستیم و شاید ده نفر نیز در ایران پیدا نشوند که در این خصوص صاحبنظر باشند. سایت ها  وبلاگهای تخصصی در این خصوص نیز خیلی اندکند و کار زیادی باید در این خصوص انجام شود. تمامی این حرفها به نحوی تائید سخنان جنابعالی بود و حال بقیه مطلب شما...

با کمال تاسف، مطالعات و مقالات منتشره توسط جامعه ی علمی کشورمان و حتی بسیاری از اساتید برجسته، تکراری، غیر مبتکرانه، گرته برداری شده از مطالعات دانشمندان خارج از کشور و فاقد کاربرد می باشند. متاسفانه بسیاری از اساتید حتی جرات انتقاد از فرضیات علمی دانشمندان خارج از کشور را ندارند و دانشجویانشان را موجوداتی ضعیف، وابسته و ذلیل در برابر دانشمندان خارجی بار می آورند. سال ها قبل را به یاد می آورم که سال های اول طب را می گذراندم که یک ایده ی مبتکرانه را به استادمان پیشنهاد نمودم، اما ایشان به من چنین گفتند: دکتر تو فکر می کنی میشه ایده ای به ذهن من و شما برسه، اما هیچ دانشمند خارجی به اون فکر نکرده باشه؟!!!! واقعاً فکر می کنی که ما سطح استعداد و هوشمون در حد خارجی ها است؟!!! حال آن که همین استاد به دلیل انتشار مقالات متعدد بی کاربرد، اصطلاحاً استاد پژوهشی نمونه نیز نام گرفته بود!!!! جالب این که ایده ی مذکور که بنده با جزییات تمام در حیطه ی ژنتیک مطرح نموده بودم، در سال 2011 میلادی، از سوی سردبیر مجله ی معتبر JECCR  مطرح گردید. (آن هم به صورت کلی و به عنوان پیشنهادی به محققان!) متاسفانه روح ابتکار در جامعه ی آکادمیک ما رو به اضمحلال است. بسیاری از اساتید حتی جرات نمی کنند که لحظه ای خارج از چارچوب آموخته های خود فکر کنند و به تحقیق بپردارند. آن ها همچون ناخدای بی تجربه، سکان کشتی علمی کشور را به بیراهه می برند و در تبعیت از گفته های محققان بیگانه و حتی در تبعیت از اشتباهات دانشمندان خارجی نیز مدام در مسیر آن ها گام بر می دارند!!!

نمی دانم جناب آقای مرحوم پروفسور Victor Almon McKusick را  تا چه حد می شناسید، اما ایشان یکی از بزرگترین شخصیت های علمی ژنتیک دنیا در قرون 20 و 21 میلادی بوده اند که بنده یکبار فقط در جریان تله کنفرانس ژنتیک که متولی EGF بود، از محضر ایشان استفاده نمودم.

تصویر مقابل: مرحوم  پروفسور Victor Almon McKusick ( جهت مطالعه بیشتر روی لینک کلیک کنید)

حضور در این تله کنفرانس نقطه ی عطفی برای بنده بود! چرا که با ملاحظه ی سخنرانی بزرگترین دانشمندان علم ژنتیک دنیا که همگی به مناسبت بزرگداشت پروفسور Mckusick گرد آمده بودند و کنفرانس نیز با داوری ایشان برگزار می شد، دانستم که واقعاً دانشمندان مشهور خارجی، بر خلاف گفته های اساتیدمان موجودات عجیب و غریب و دست نیافتنی نیستند!!! در کنفرانس و تله کنفرانس مذکور، حداقل 3000 نفر از 35 کشور جهان در 5 قاره به صورت حضوری یا آنلاین حضور داشتند و در پایان هر سخنرانی نیز سوالات، کامنت ها، پسشنهادات و انتقادات حضوری یا آنلاین توسط پروفسور Mckusick خوانده شده و 3 سوال یا کامنت برتر قرائت می شدند تا سخنرانان مربوطه در مقام پاسخگویی یا دفاع بر آیند. خداوند را نسبت به سخنان زیر شاهد می گیرم که: از ایران توسط بنده، کامنت انتقادی در مبحث DNA میتوکندریال و نسبت به ادعاهای پیرامون آن صورت گرفت که ابتدائاً استاد ناظر ما در ایران در آن زمان جناب آقای دکتر ی... ابتدائاً در ارسال آن مردد بودند، اما به لطف خداوند متعال کامنت انتقادی بنده توسط پروفسور Mckusick انتخاب و قرائت گردید که پروفسور کاتسانیس از دانشگاه جان هاپکینز و پروفسور دیگری از دانشگاه بولونیا که نام ایشان را به خاطر نمی آورم، در صدد پاسخ برآمدند که گفته های ضد و نقیض و دلایل ضعیف آن ها در پاسخ به این انتقاد، موجب دخالت خود پروفسور Mckusick شده و ایشان این کامنت انتقادی را بسیار جالب، قابل توجه و هوشمندانه دانستند و گفتند پاسخ به این کامنت نیاز به مطالعه ی جدی دارد

 جناب آقای دکتر میرافضلی عزیز امروز تکلیف بر عهده ی بنده، شما و بسیاری از دانش پژوهان مومن و عزتمند کشورمان است که به نقد جدی و علمی فرضیه ی تکامل بپردازیم. بالطبع کتب « هارون یحیی » در برخی ابعاد قابل استفاده است، اما اکثراً فاقد ابزار های علمی لازم و صحیح در جهت مواجهه با تکامل شناسان می باشد. بالطبع بنده، شما و سایر همکاران، وظیفه ای خطیر در این زمینه داریم. به لطف باری تعالی، وبسایت « وعده ی صادق » با استناد به مقالات علمی مجلات طراز اول - که اتفاقاً تحت سیطره ی تکامل شناسان می باشند، اما تناقضات آن ها کاملاً بلای جان خودشان می باشد -، حرکت علمی بزرگی را آغاز نموده که استارت آن از 2 سال قبل زده شده و احتمالاً تا 3 سال آینده زمان می برد! در این راه همکاری وبلاگ هایی همچون شما استاد اندیشمند و فاضل می تواند سرعت بیشتری به این حرکت علمی دهد. البته در یکی از دانشگاه های معتبر کشور، جلساتی با اساتید رشته های مختلف اعم از دکترای بیوتکنولوژی، دکترای آمار، متخصص نورولوژی و ... و نیز دانشجویان نخبه ی این دانشگاه ها برگزار شده که بسیار موفق بوده است. خوشبختانه در جلسات مذکور که بسیار از نظر علمی سخت و نفس گیر بوده و حتی گهگاه به انتقاد نیز کشیده شده است، برآیند نهایی مثبت بوده و از نظر علمی، اعتماد اساتید نامبرده و دانشجویان نخبه، جلب شده است. در طی این جلسات، بسیاری از مباحث منتشر شده در وبسایت « وعده ی صادق » و حتی مباحثی که فعلاً منتشر نشده اند، اما به صورت داده های اولیه ، در دست می باشند، به این بزرگواران ارایه شده و مورد استقبال این بزرگواران قرار گرفته است. ان شاء الله در تلاشیم تا این جبهه ی علمی را تحکیم بخشیم و به لطف خدا در اسرع وقت که زمینه های آن فراهم گردید، حضوری یا تلفنی نیز به اطلاع حضرتعالی خواهیم رساند.

پاسخ: شنیدن این اخبار باعث مسرت و نشاط بنده شد. جامعه علمی ما نیاز مند فضایی مناسب برای نقد و بررسی این نظریه است. تشکیل مجامع علمی با حضور دانشمندان معتبر و ازادی بیان و اندیشه و نقد در این مجامع که موجب محرومیت و دور نگه داشتن صاحب نظران از مناصب علمی به علت عقیده به این نظریه یا مخالفت با آن شرط لازم برای به نتیجه رسیدن این تلاشهاست. متن جنابعالی پر است از نامهای مستعار و خلاصه که نشان می دهد شما نیز از نامیدن اسامی خود و کسانی که با شما در ارتباطند  در هراسید. در مقابل قریب به اتفاق فرگشت گرایان نیز در این وبلاگ و همچنین سایتهای دیگر با نام مستعار می نویسند و این نشان می دهد از این نظر احساس امنیت و آرامش نمی کنند. 

شرایط هم اکنون به شکلی است که پس از چند سال فعالیت احساس می کنم نکند من اشتباه کرده ام که با هویت مشخص و اطلاعات درست و دقیق وارد این میدان شده ام و خودم را سیبل قرار داده ام !!!و الا اگر این کار درست بود باید اغلب افراد همین کار را انجام می دادند. وقتی دیدم شما هم با نام مستعار مطلب می نویسید تردیدم بیشتر شده است ولی فعلا راهی برای برگشت نمی بینم و به حول الهی همینطور جلو می روم. این را نوشتم تا به این نکته اشاره کنم که اگر قرار است در خصوص نظریه داروین کار عمیق و جامعی انجام شود باید امنیت اظهار نظر برای اهل فکر و نظر فراهم شود و الا سخنان در قلب ها محبوس می مانند و کار تمام نمی شود. البته خطاب بنده در این جمله جنابعالی نیستید بلکه کسانی است که خود را مسئول امنیت جامعه می دانند. 

و اما مقالات وبسایت « وعده ی صادق »، به مرحله ی بسیار حساس و جذابی رسیده است و به صورت ریز به ریز مباحث مربوط به « نئاندرتال ها »، « Ancient DNA »، کشف تناقضات بزرگ در فسیل های « نئاندرتال ها » که همگی بر اساس مقالات سال های 2012، 2013 و حتی ماه های ابتدایی 2014 میلادی هستند، ارایه گردیده اند که ما حضرتعالی را به مطالعه ی آن ها فرا می خوانیم. خدمت حضرت عالی باید این نوید را بدهم که بسیاری از مطالبی که در این سلسله مقالات مطرح می گردد، برای اولین بار در دنیا مطرح می گردد که به همین دلیل و بنا به درخواست دوستان دانشگاهی، تلاش می نماییم که پس از ترجمه، آن ها را به زبان انگلیسی نیز منتشر نماییم. شما می توانید سلسله مقالات « فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه! » شماره های 1، 2، 3، 4، 5 (قسمت 5 خود دارای 11 بخش است که 443 صفحه ی pdf را تشکیل می دهد و تا کنون تا بخش 8 روی سایت رفته و 3 بخش باقیمانده از قسمت 5 نیز در طی یک ماه آینده به فواصل هر هفته 1 بخش، روی سایت خواهد رفت)، را در آدرس های زیر ملاحظه فرمایید:

http://www.alvadossadegh.com/fa/vijhe-13/16106-1-q-16106.html http://www.alvadossadegh.com/fa/vijhe-13/17113-217113.html http://www.alvadossadegh.com/fa/vijhe-13/19369-319369.html http://www.alvadossadegh.com/fa/vijhe-13/24927-424927.html

... http://www.alvadossadegh.com/fa/news/76509-%D9%81%D8%B1%D8%B6%DB%8C%D9%87-%DB%8C-%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%9B-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%DB%8C-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%D9%87-5-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-1-%D8%A7%D8%B6%D8%A7%D9%81%D9%87-%D8%B4%D8%AF.html

بنده حضرت عالی را به مطالعه ی این سلسله مقالات و بخش های آتی آن فرا می خوانم. قطعاً در این مقاله، مطالبی را خواهید یافت که احتمالاً در جای دیگری با آن ها مواجه نشده اید! البته ما هنوز برگ های برنده ی اصلی را رو نکرده ایم! ان شاء الله در آینده، به آن ها نیز اشاره خواهیم نمود. همچنین بسیار مفتخر خواهیم بود تا از نظرات گرم شما بهره مند گردیم. همکار جوان شما دکتر س.ف.م (خادم الامام (عج))

پاسخ: چشم بنده سعی می کنم این مطالب را مطالعه و با اجازه جنابعالی آنها را باز نشر نمایم. در عین حال امیدوارم که این میدان یک میدان بحث و نظر یک طرفه نباشد و تکامل گرایان نیز وارد بحث شوند و عقاید خود را به صورت مقصل و با جزئیات و تحقیق عمیق نوشته و منتشر نمایند. بنده نیز قول می دهم هر مطلبی که در این خصوص به دستم برسد منتشر کنم. باز هم امیدوارم که روزی امنیت سخن و قلم تا حدی شود که کسی از ترس سخنی را پنهان نکند زیرا هزینه اقدامات لازم برای توجه به نظرات و انجام تغییرات بسیار  کمتر  از هزینه ترس در جامعه علمی  است. 

از دوستان عزیز دعوت می کنم مطالب سایت وعده صادق را که لینکهای آنها در زیر آمده است را مطالعه فرمایند:

 فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!! - 5 (مقدمه)

 فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!! - 5 (بخش 1) : دستاویزی به نام فسیل ها (سنگواره ها)!!!

 فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!! - 5 (بخش 2)نقد تکامل در سوء استفاده از فسیل های ما قبل تاریخ

 فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!! - 5 (بخش 3):توالی شاخه ای؛ تاکتیک تکامل شناسان برای گریز از برخی شبهات؟!!! 

فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!! - 5 (بخش 4) توالی فسیلی انسان ساها (هومینیدها)

  فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!! - 5 (بخش 5)مطالعه ی فسیل های « نئاندرتال »

 فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!! - 5 (بخش 6)ادامه ی مبحث فسیل شناسی « نئاندرتال ها »

 فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!! - 5 (بخش 7)فسیل های « نئاندرتال ها » و مطالعات ژنتیک

  فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!! - 5 (بخش 8):ادامه ی مبحث فسیل های « نئاندرتال ها » و مطالعات ژنتیک 

/ 2 نظر / 119 بازدید
92sa

سلام... در تالار گفتگوی هم میهن اشکالاتی بر این مقالات وارد کرده اند که در خور توجه است...خوب است آن ها را هم بخوانید.باتشکر

دکتر س.ف.م

دوست بزرگوار جناب آقای دکتر میر افضلی با سلام و احترام http://forum.hammihan.com/thread105879.html بنده در فروم مذکور، نقد مستقیم علمی از مقالات « وعده ی صادق » ندیدم! آن چه که برخی از اعضای فرم مذکور در ذیل تاپیک « فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه! - 5 » به نقد آن پرداخته اند، بخش هایی از کتاب « نیرنگ تکامل » آقای « هارون یحیی » و مقالات متفرقه ی دیگر است! گرچه توسط کاربر محترمی به نام b313 تا بخش 4 این سلسله مقاله نیز جسته و گریخته نقل شده است که آپدیت نیز نشده است. بقیه ی مطالب آن تاپیک به مقالات ما ارتباطی ندارد و اصولاً نقد علمی چندانی در باب مقاله ی ما وارد نشده است!!! اما آن چه که به صورت کلی در تاپیک مذکور در فروم « هم میهن » به عنوان « نقد علمی منتقدان تکامل » نامیده اید، مطالبی فوق العاده کودکانه و ناپخته ای است که حتی قابلیت درج در مجلات طنز و سرگرمی و دانستنی ها را ندارد! تعدادی نقل قول از مجلات و کتب عمومی و از مطالبی فوق العاده ضعیف و قدیمی که حتی بسیاری از آن ها در بین خود تکامل شناسان نیز امروزه محلی از اعراب ندارد!!! به صورت خلاصه،