پروژه استیو Project Steve

کلمه استیو به افتخار Stephen Jay Gould بیولوژیست و دیرینه شناس فرگشت گرای آمریکایی انتخاب شده است که در سال 2002 مرد. او پراستناد ترین دانشمند فرگشت گرای تاریخ تلقی می شود و به برخی مقالات او از قبیل  1979 "spandrels" paper بیش از 4000 استناد صورت گرفته است!!!! در دیرینه شناسی نیز پس از  Charles Darwin and George Gaylord Simpson مشهورترین و مهمترین دانشمند جهان تلقی می شود.  

در این پروژه  فقط نام دانشمندانی نوشته می شود که اسمشان با استیو ، استفانی یا کلمات مشابه شروع شود . برآورد می شود که یک درصد جمعیت آمریکا چنین نامی را دارند لذا اینگونه استنباط می شود که به ازای هر دانشمندی که نامش با استیو شروع می شود و موافق با بیانیه فوق است، 9 دانشمند موافق دیگر نیز وجود دارند که نامشان با استیو شروع نمی شود .

در این پروژه پس از اعلان  در سال 2003 ، حدود 220 استیو وجود داشتند یعنی برآورد می شد که 22000 دانشمند پیرو آن باشند. در سال2003  تعداد 367 استیو وجود داشتند که معادل بود با 367 هزار دانشمند!!! آمار روزمره استیو ها را می توان به مراجعه به ابزاری تحت عنوان استیو و متر Steve-o-meter فهمید.(تصویر مقابل، استیو و متر متعلق به زمان نوشتن این مقاله در تاریخ 28 بهمن 1392 است. همانگونه که در این تصویر مشخص است 1323 و آخرین دانشمندی که نامش در این سیستم ثبت شده Steven R. Spielman است. بر اساس این برآورد تا این تاریخ تعداد دانشمندان موافق فرگشت 132300 نفر فرض می شود )

نام دانشمندانی که تاکنون در این لیست ثبت نام کرده اند مطمئنا باعث افتخار تکامل گرایان است. در این لیست نام برخی برندگان جایزه نوبل، اعضای آکادمی علوم نیویورک( که در مقاله قبلی به آن اشاره شد و گفتیم که فقط 6 درصد دانشمندان آن خداپرست هستند) یا افراد تاثیر گذار مثل استفان هاوکینگ به چشم می خورد.

دو سوم دانشمندان مرکز ملی آموزش علم، بیولوژیست هستند و وجود این همه دانشمند طرفدار فرگشت در این مرکز یگ پشتوانه مهم تلقی می شود.

همانطور که در بالا نوشتم قاعدتا این لیست برداری ها یک جنگ روانی بر علیه جبهه رقیب است . برخی خلقت گرایان در این جبهه تلاش هایی نموده و یارگیری هایی کرده اند. از جمله در مقاله 100 دانشمند شکاک به داروینیسم ، نام صد نفر از آنها ذکر شده است. اگر کار به همین منوال پیش برود به زودی طرفین شروع به ثبت نام داشنمندان مرده خود نیز خواهند نمود !!! این جبهه آرایی ها و یارگیری ها مستقیما ما را به یاد ایات قرآن می اندازد که فرمود الهیکم التکاثر حتی زرتم المقابر

/ 10 نظر / 115 بازدید
هادی

با سلام می خواستم از شما بابت مطالب بسیار جالب و متنوعی که در وبلاگ ارائه می دهید، صمیمانه تشکر نماییم.

امید

دکتر جان این فهرست استیوها در حقیقت هجونامه ای است در پاسخ به خلقت گرایان که فهرستهای مشابه درست کرده بودند بنابراین جنگ روانی را دوستان خلقت گرای شما شروع کرده بودند. در ضمن جایی نوشتید که آکادمی علوم آمریکا افراد خلقت گرا را راه نمی دهد ! این هم از توهم توطئه ناشی می شود چون معیارهای عضویت در آکادمی علوم آمریکا مشخص است و ربطی به خداباوری یا ناباوری ندارد. در حقیقت مبنا کاملن علمی است و افرادی در آکادمی «علوم» عضو می شوند که «دانشگر» برجسته ای باشند. بعدا از اعضا نظرسنجی شده که به خدا اعتقاد دارند یا نه و آن آمار درآمده است.

امید

مثل اینجا نیست که اول بپرسند به ولایت فقیه اعتقاد دارید اگر بلی می توانید نماینده مجلس یا عضو هیأت علمی دانشگاه بشوید!!!

امید

اگر به سایت http://www.nas.edu/memarea/index.html رجوع کنید می بینید که معیار انتخاب کاملن علمی است.

مهيار

سلام آقاي دكتر بنده دانشجوي سال آخر دكتري برق دانشگاه علم و صنعت هستم و بسيار خوشحالم كه با اين وبلاگ زنده شما آشنا شدم. به دوستان علاقمند خود نيز معرفي خواهم كرد. مطالب شما قابل استفاده است و اين روزها در حال مطالعه و نت‌برداري از مطالب مفيد شما از ابتداي تاسيس وبلاگ هستم. با احترام فراوان

ایمانی

آقای دکتر میرافضلی از سایت پربارتون بسیار لذت می برم. اگر می تونتسد حرفها و استدلالات داوکینز را در کتاب های ژن خودخواه، ساعت ساز نبینا و... نقل کنید و نقد کنید. بسیار ممنون می شیم. خدا یار و همراهتان باشد.[قلب]

ایمانی

سلام. نمی دونم سایت جدید دکتر بهزاد مترجم ساعت ساز نابینا رو دیدید یا نه. اگر ندیدید به این سایت رجوع کنید:http://1.darwinday.ir حدس می زنم در آینده نزدیک فیلتر بشه. با این حال سوژه خوبی برای شما خواهد بود. یا علی(ع)

ایمانی

البته از خود آقای بهزاد نیست. بلکه از مطالب ایشون هم استفاده کردن. جالبه .اونجوری که من پیگیری کردم کتاب ترجمه ساعت ساز نابینا ی ایشون رو دیگه مجوز چاپ دوباره بهش ندادن. اما حالا یک سایت با دامنه آی آر درست شده که سایت خود داوکینز رو هم گذاشته تو جیبش از بس مقاله و مطلب داروینی گذاشته. البته بنده شخصا اعتقاد دارم باید آزادی فکری وجود داشته باشه و تا وقتی در مورد مقدسات با لحن اهانت آمیزی صحبت نشه وجود اینجور سایت ها مانعی نداره. بنده شخصا حس می کنم وجود این جور سایت ها یک سرش از آمریکا و غرب سر در میاره و الله عالم....

ایمانی

این هم آدرس اون سایت که می گفتم: 1.darwinday.ir

ایمانی

سلام. به سایت «http://hassaneslami.com/» رجوع کنید مقاله ای تحت عنوان «درسنامه خدا و نظریه تکاملی» رو در همین صفحه اصلی سایت می بیند. من این مقاله رو فعلا نخوندم ولی با شناختی که از آقای سید حسن اسلامی نویسنده و عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان دارم، حدس می زنم مقاله خوبی باشه. تمام سعیم را خواهم کرد که به شما در راه نقد فرگشت کمک کنم. و حتی آرزو دارم کتاب یا مقاله مفصلی بنویسم که بهترین اثر موجود در نقد فرگشت باشد. اما مهمترین مشکلم ضیق وقت است. البته اگر شما در این راستا اشتیاق نشان دهید. بنده تمام سعی خودم را خواهم کرد که با همکاری یکدیگر اثری فاخر و جاودان تدوین کنیم. چرا که می بینم غالب مطالبی که در نقد فرگشت نوشته میشه علاوه رغم نقاط قوت آن ها در برخی موارد نقص دارند. منتظر جوابتان خواهم بود. یا علی