آیا شامپانزه ها اجداد انسان هستند؟

 

شامپانزه ها:شامپانزه‌ها همانند گوریل‌ها، انسان‌ها و اورانگوتان‌ها عضوی از خانوادهٔ میمون‌های آدم‌وار Hominidae هستند. شامپانزه‌ها حدود ۶ میلیون سال پیش از فرگشت انسان جدا شده‌اند، و در حال حاضر دو گونه شامپانزهٔ موجود نزدیک‌ترین خویشاوندان زندهٔ انسان‌ها هستند(Chimps and Humans Very Similar at the DNA Level( دو گونهٔ شامپانزهٔ معمولی وبونوبو(شامپانزهٔ کوتوله) نزدیک به ۱ میلیون سال پیش از هم جدا شده‌اند.سردهٔ پانPan بخشی از زیرخانوادهٔ انسان‌ساییان است که انسان هم به آن تعلق دارد. این‌دو نزدیک‌ترین خویشاوند فرگشتی هم هستند و حدود ۶ میلیون سال پیش از هم جدا شده‌اند. پژوهش ماری-کلر کینگ در سال ۱۹۷۳ نشان داد که ۹۹٪ دان‌آی انسان همانند شامپانزه است(Mary-Claire King, Protein polymorphisms in chimpanzee and human evolution, Doctoral dissertation, University of California, Berkeley (1973).)البته پژوهش‌های بیشتر نشان داد که این رقم ۹۴٪ است(Humans and Chimps: Close But Not That Close". Scientific American. 2006-12-19. Retrieved 2006-12-20)و برخی از ۶ درصد متفاوت نیز در بخش بی‌مصرف دی‌ان‌آ قرار گرفته‌است. به دلیل این شباهت ژنتیکی، برخی پیشنهاد داده‌اند که بهتر است شامپانزه‌ها را به جای سردهٔ پان در سردهٔ هومو Homo طبقه‌بندی کنند.

اینها در شرایطی ادعا می کنند که شامپانزه ها اجداد انسان هستند که بین این دو تفاوتهای بسیار زیادی به چشم می خورد. نخستین تفاوت فاحش در تعداد کروزموزومهاست. ژنوم انسان دارای 23 زوج کروموزوم و ژنوم شامپانزه و دیگر میمونها دارای 24 کروموزوم است. چگونه می توان تصور کرد که این اتفاق در یک موجود زنده با ادامه حیات او سازگار باشد؟ در توجیه این تفاوت نوشته می شود که در حین تکامل انسان، دو کروموزوم شامپانزه در محل تلومرازهای خود فیوز شده و کروموزوم انسانی شماره دو پدید آمده است.

حتی اگر این اختلاف در تعداد کروموزومها را نادیده بگیریم به دومین اشکال یا تفاوت بزرگ در ژنوم آنها بر می خوریم. کروموزمهای انسان و شامپانزه 9 اختلاف بزرگ دارند: در کروزموزهای انسانی 1، 4، 9، 12، 15، 16، 17 و 18 اینورسیون(معکوس شدن) قطعات کروموزومی نسبت به کروموزوم شامپانزه به چشم می خورد.

پس از اتمام پروژه ژنوم انسان ، پروژه ژنوم شامپانزه کلید خورد. در نتایج مقدماتی که در دسامبر 2003 منتشر شد، آنالیز 7600 ژن مشابه بین انسان و شامپانزه نشان داد برخی ژنهای خاص مثلforkhead-box P2 transcription factor که در تکامل قدرت سخن گفتن انسان نقش دارد با یکدیگر تفاوت دارند. همچنین تعدادی از ژنهای شنوایی نیز به نظر می رسند در حین تکامل انسان از شامپانزه تغییر کرده اند.در این مطالعات تاکنون بیش از 600 ژن شناسایی شده اند که در مسیر تکامل از شامپانزه به انسان تغییر کرده اند که بیشتر این تغییرات به ویژگیهای سیستم دفاعی بدن در قابل عوامل بیماریزا ارتباط دارند.

نقد و بررسی: حتی اگر اختلاف ژنوم انسان و شامپانزه را در همین حد بدانیم(شش درصد) بر اساس آنچه در مقاله سال 2006 اشاره شده و این تخمین که انسان دارای حدود بیست و پنج هزار ژن است)استناد ( بین انسان وشامپانزه حدود 1500 ژن اختلاف وجود دارد. در مقاله فوق تعداد ژنهای انسان 220 ژن و تعداد اختلافات شناسایی شده بین انسان و شامپانزه 1418 دوبلیکیت برآورد شده استکه تقریبا معادل عدد و رقم قبلی است. مثلا در انسان 15 عضو یک خانواده از ژنهای مرتبط با بیماری مغزی اوتیسم موسوم به centaurin-gamma family وجود دارد که این تعداد در شامپانزه ها فقط شش ژن است. به نظر من طلایی ترین جملات مقاله سال 2006 به شرح زیر هستند:

...The group estimated that humans have acquired 689 new gene duplicates and lost 86 since diverging from our common ancestor with chimps six million years ago. Similarly, they reckoned that chimps have lost 729 gene copies that humans still have

ترجمه: گروه تحقیقاتی برآورد کرد که برای تبدیل ژنوم شامپانزه به ژنوم انسان در شش میلیون سال قبل،، 689 نسخه جدید ژن اضافه و 86 ژن حذف شده است. به علاوه آنها محاسبه کردند در شامپانزه ها 729 ژن حذف شده است که هنوز این ژنها در انسان وجود دارند.

این تفاوت چشمگیر در ژنها چه وقتی و به چه شکلی رخ داده داده است؟ ایا وقوع این همه تغییر در یک حیوان با ادامه حیات او سازگار است؟ اگر بر فرض بخواهیم نظر تکامل گرایان را قبول کنیم لابد باید دهها و صدها حیوان و یا حد اقل فسیلهای آنها بر روی زمین وجود می داشت تا بپذیریم که شامپانزه ها به تدریج به انسان فرگشت یافته اند در حالیکه چنین موضوعی وجود ندارد و کسی هم چنین ادعایی ندارد.

فرگشت از شامپانزه به انسان

دانشمندان سعی کرده اند با مطالعه بر روی انواع مختلف انسانها ، تفاوتها و شباهتهای ژنتیکی بین شامپانزه ها و انسانهای اولیه را دریابند. ما به نتایج برخی از تحقیقات صورت گرفته در این خصوص در مقالات بعدی اشاره خواهیم کرد.

????? into a Caucasian

جمع بندی: ما امروز به خوبی می دانیم که تغییر حتی چند ژن کوچک ، خاموش شدن آنها یا فعال شدن برخی دیگر می تواند حیات یک موجود زنده را به خطر بیندازد. لذا احتمال اینکه شامپانزه را جد مستقیم انسان تلقی کنیم کاملا غیر ممکن است و باید به دنبال یافتن حیوانات حد واسط دیگری که از نظر ژنوم شباهت بیشتری به انسان داشته باشند باشیم. تحقیقات جانور شناسی صورت گرفته و بررسی فسیلهای مختلف هنوز برای کشف چنین موجود بسیار نزدیکتری موفق نبوده است و لذا با توجه به نتایج مطالعات صورت گرفته تاکنون به نظر من شامپانزه ها اجداد انسان نیستند.

/ 12 نظر / 1020 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش

ببين دوست عزيز خوشحالم كه اين موضوع زهنتو مشغول كرده. فكركنم خيليم ذهنت به آفرينش يهويي بسته نباشه. نياي مشتركشون يكيه اونم5000000سال پيش نه 6000000سال.بايد بدوني شرايط تشكيل فسيل خيلي سخته و بقاي وجود حدود واسط حتي از چند هزار سال يا بعضي اوقات چند صد يا حتي چند ده ساله!نمونه 17 سالش در گونه اي ماهي مشاهده شده! بايد بدوني كه انتاب طبيعي لزوما تدريجي نيست بلكه با تغييرات شديد محيط انتخاب شديد ونقطه اي روي ميدهد. درضمن شما نگران سختي انتخاب طبيعي با جهش خشك و خالي نباش چون ((در است كه جهش ماده خام انتخاب طبيعي است ولي جهت آن را تعيين نميكند)).چراكه پالايش ژنهاي بدرد نخور و استقبال ژنهاي مفيد با توجه به محيط،زمينه را براي آن باز ميكند:يعني اينكه شما فقط مثلا يك شامپانزرو در نظر ميگيري نه جمعيتي عظيم از آن را.ژنها در جمعيت در حال گردش و انتقالند.پس مثلا اگر احتمال وقوع جهشي مفيد در يك شامپانزه 1:1000000000 باشد؛احتمال آن براي يك ميليون شمپانزه در هر نسل كه 1000نسل زيسته اند ميشود1:1 يعني حتمي حتمي!مثلا اگر 1000نسل درحدود 50000سال زندگي كنند يك جهش سالم دارند آن هم در هر 50000 سال كه از لحاظ زيستي خيلي كمه!

آرش

ببخشيد در متن پايين دو اشكال املايي و جود داره.امكان ويرايشم كه نيس.يكي در سطر سوم 50ميلونه نه 5ميليون،يكيم اول جمله ي داخل (()) درست استه نه دراست گفتم اطلاعات غلط ندم بهتره.

کاووس

سلام دکتر با تشکر از مقاله ی خوبتون لطفا در مورد نقش محیط، عادات و از همه مهمتر رفتار در تغییر ژنتیک رو هم در یک مقاله بررسی بفرمایید تا بنده استفاده کنم. آیا از نظر علمی انجام رفتاری خاص باعث تغییر ژنتیکی میشود؟ آیا در دسترس بودن یک ماده خاص در کنار یک موجود زنده باعث تغییر آن می شود؟

بهنام

سلام ممنون از مطالب وبلاگتون من چند جا از مطالب وبلاگتون استفاده کردم ...

***

سلام ، تشکر پست مفیدی بود (:

نیما

با سلام جناب آقای دکتر از شما به عنوان کسی که در زمینه علوم زیستی متخصص و به نوعی مجتهد هستید واقعا بعیده که هنوز درگیره تفکرات خلقت گرایی باشید. کسی نگفته که نزدیکترین جد انسان هوشمند شامپانزه (pan) است بلکه منظور آقای داوکینز تنها موجود زنده (منقرض نشده) نزدیک است ولی این موضوع که بسیاری از انسان نماهای حدواسط بین این دو وجود داشته اند کاملا اثبات شده است شما فرمودید که «حقیقات جانور شناسی صورت گرفته و بررسی فسیلهای مختلف هنوز برای کشف چنین موجود بسیار نزدیکتری موفق نبوده است» برخلاف گفته شما جنس هایی مانند Ardipithecus، Australopithecus، Paranthropus وجود داشته اند که فسیل هاشون در موزه های تاریخ طبیعی دنیا موجود است از جنس هومو نیز گونه های زیادی در سطح جهان کشف شده مثل Homo antecessor، Homo erectus، Homo habilis، Homo neanderthalensis حتی ارتباط بین این گونه ها و انسستور آنها و برای مثال رودئنسیس و نئاندرتالیس جد مشترکی به نام هومو انسستور داشته اند و Homo Sapiens از رودئنسیس نشات گرفته است من واقعا شگفت زده می شوم وقتی کسی رو می بینم که یک PhD در علوم زیستی داره و هنوز نتونسته داستان تکامل ا

مصطفی

با آرش و نیما کاملاً موافقم. هیچ جا صحبت از این نیست که جد مستقیم انسان شامپازه بوده! چنین اشتباه بزرگی از شما بعیده جناب آقای دکتر میرفضلی

علیرضا

با سلام. دو تا سوال داشتم اول اینکه اگر جهش زنتیکی در یک زن باعس مرگ جانور میشه پس اصلا آیا امکان تکامل از طریق جهش زنتیکی باقی میمونه. با این دلیل که تمام اصل تکامل زنتیکی از بین میره دوم اینکه آیا وقتی یک حیوان جهش زنتیکی پیدا میکنه کافیه برای ادامه نسلش یا حتما باید یک جفت از اون حیوان جهش داشته باشند تا نسلشون ادامه پیدا کنه بالاخره ما از نسل آدم و حواییم یا تکامل پیدا کردیممممم

طاها

درود استاد ارجمند با علم و خصوصا با حلم عزیز؛ جواب اقایان نیما و آرش را چرا نداده اید؟ آیا حرفشان درست است در خصوص فسیل و احتمال جهش؟ سپاس و دعای سلامت خود و خانواده تان بنده میلی امشب به شما زدم اگر جوابتان در خصوص این مورد و آن مورد را به میلم بفرستید را سپاسگزار خواهم بود.

جواب آرش ساده ست چطور احتمال تشکیل یک فسیل ناقابل در طی میلیون ها سال از منظر ایشون غیرممکنه!! ولی جهش غیرقابل توجیه از میمون به انسان با یک ضرب ساده بچگانه احتمالش یک میشود!!!